چیدمان اتاق نقاشی، یک اتاق کار رویایی

چیدمان اتاق نقاشی
در این مطلب میخوانید :

هنرمندان به دلیل شرایط متفاوت کاری، که دارند، اغلب دوست دارند، یک محیط کار شخصی، برای خود داشته باشند. نقاشان نیز از جمله این دسته هنرمندان هستند. داشتن یک کارگاه و آتلیه یا یک اتاق کار نقاشی، جزو ایده‌آل‌های یک نقاش و هنرمند است. فضایی که بدون توجه به رنگی شدن و کثیف شدن اطراف، آزادانه بتوانی، در آن همراه با خلاقیت و رویاهایت پرواز کنی، و به خلق اثری بپردازی حتما دلنشین و لذت‌بخش است.

چیدمان اتاق نقاشی نیز مانند همه اتاق‌کارهای دیگر، شرایط و چیدمان خاص خود را دارد. در ابتدا باید انتظارات و اهداف خود را از این اتاق کار نقاشی بررسی کنید و سپس بر اساس آن، چیدمان را شروع کنید. آتلیه یا اتاق نقاشی جزو آن فضاهای کاری است، که در چیدمان و دکوراسیون آن، باید کاربردی بودن را به مدرن و زیبا بودن اتاق، ترجیح دهید. هرچقدر فضای کاری شما کوچکتر باشد نقش و دقت شما، در چیدمان اتاق، بزرگتر و مهم‌تر می‌شود. باید طوری چیدمان خود را انجام دهید که بتوانید، از این فضای کوچک نهایت استفاده را ببرید.

اگر اتاق نقاشی دارید و به دنبال آشنا شدن با نحوه چیدمان آن هستید، ما را در این مقاله همراهی کنید. اگر اتاق نقاشی ندارید و مانند من آرزوی داشتن این اتاق رویایی را دارید، باز هم همراهی کنید؛ می‌توانیم با یکدیگر، سوار بر قالیچه خیال، چیدمان اتاق نقاشی خود را شروع کنیم.

لوازم ضروری و مورد نیاز در یک اتاق نقاشی

لوازم ضروری و مورد نیاز در یک اتاق نقاشی

معمولاً یک اتاق نقاشی، حداقل به دو عدد میز تحریر نیاز دارد. یکی از این میزها را برای قرار دادن وسایل نقاشی نیاز دارید. و میز دیگر را نیز قبل از شروع به کار و برای کشیدن اتود و طرح اولیه لازم دارید. می‌توانید برای کاهش هزینه، از یک میز معمولی و یک میز تحریر استفاده کنید. گود وود، دوست چوبی شما، میز تحریرهای کاربردی در سایزهای مختلف برای شما تولید کرده است. برای آشنایی با ویژگی‌ها و دیدن قیمت میز تحریر گود وود به این پنل مراجعه کنید.

یکی از لوازم مهم دیگری که نیاز دارید، وجود یک سه‌پایه است؛ این سه‌پایه برای قرار دادن بوم نقاشی بر روی آن، استفاده می‌شود. تا بتوانید بوم نقاشی خود را به صورت عمودی، البته با کمی شیب روی آن قرار دهید. این سه‌پایه‌ها اکثر در سایز بزرگ ساخته می‌شوند؛ اما برای بوم‌هایی در سایزهای بسیار کوچک، این سه‌پایه‌ها نیز کوچکتر می‌شوند. سه‌پایه‌های بزرگ، قابل تنظیم بوده و تا سایز دو متر برای یک بوم را جوابگو هستند. این سه‌پایه‌ها به خاطر سبک بودن هنگام حمل و نقل، از چوب ساخته می‌شوند. و برخی چرخ‌دار هستند که البته برای حرکت نکردن به هنگام کار، ترمز چرخ دارند.

جالب است که بدانید که نقاش‌ها به هنگام نقاشی کردن، و نشستن روبروی بوم معمولاً از چهارپایه استفاده می کنند. دلیل استفاده از چهارپایه به‌جای صندلی این است که به هنگام کار، بدنشان حرکات آزادانه‌تری داشته باشد.
بهتر است برای نظم بخشیدن به اتاق خود یک کمد یا قفسه برای نگهداری لوازم نقاشی، مانند جعبه رنگ، پالت، قلم‌موها و ابزار و خرده‌ریزهای دیگر داشته باشید.
جعبه‌های مکعب شکلی را برای قرار دادن تیوپ‌های رنگ نیاز دارید. و برای قرار دادن قلم‌مو، کاردک و برخی ابزار نقاشی به ظرف‌های استوانه‌ای نیاز است که به راحتی بتوانید به هنگام نقاشی همه وسایل مورد نیاز خود را به‌راحتی از آن بردارید.
یک چهارپایه بلند نیز نیاز دارید که به هنگام نقاشی کنار بوم شما و جلوی دست‌تان باشد. تا مجبور نباشید که برای برداشتن قلم‌مو و رنگ‌، خم شوید و یا مسافتی طی کنید. ارتفاع این چهارپایه باید متناسب با قد شما به هنگام نشستن باشد.

قرار دادن یک مبل در اتاق، برای استراحت و یا گفت و شنود با دوستان خود می‌تواند مفید باشد.
اگر شیر آب در اتاق دارید، قرار دادن یک روشویی در اتاق خالی از لطف نخواهد بود. شما برای شستن قلم‌مو و دستان خود نیاز به آب دارید. بهتر است این روشویی از جنس استیل باشد چون سرامیک به مرور رنگ می‌گیرد.

نکات و اصولی که در چیدمان اتاق نقاشی به آنها نیاز دارید

بهترین چیدمان اتاق نقاشی

اگر سیاه‌قلم، آبرنگ یا گواش کار می‌کنید، به‌جای سه‌پایه به یک میز تحریر نیاز دارید که هم بتوانید تخته شاسی و مداد و زغال یا جعبه رنگ و بطری آب را کنار دست خود داشته باشید. سایز میز تحریر شما باید با اندازه کارتان و تخته شاسی که دارید، هماهنگ باشد. گوود وود با میزهای تحریر خود می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. برای دیدن بهترین میز تحریر گود وود بر روی این صفحه یک کلیک کنید و با خصوصیات این میز تحریر آشنا شوید.

اتاقی که به عنوان اتاق کار نقاشی انتخاب می‌کنید، بهتر است کم رفت و آمدترین و دنج‌ترین اتاق خانه باشد. لازم است این اتاق پنجره یا سیستم تهویه قوی داشته باشد.
اگر در پشت بام یا زیرزمین خانه برای خود اتاق و آتلیه نقاشی درست کرده‌اید، از رطوبتی که ممکن است به کاغذهای طراحی و بوم‌های شما آسیب بزند؛ غافل نشوید.
بهتر است اتاق نقاشی شما، پرده و فرش نداشته باشد؛ چون اگر رنگی شود و یا با پودر زغال کثیف شود، تمیز کردن آن برای شما بسیار هزینه‌بر خواهد بود. برای کف اتاق نقاشی از کفپوش‌های پلاستیکی استفاده کنید. اگر کف اتاق شما، سنگ و سرامیک باشد بعد از رنگی شدن قابل تمیز شدن می‌باشد. .
برای اینکه فضای بیشتری در اتاق داشته باشید بهتر است؛ لوازم اتاق را به شکل اِل بچینید.
قبل از خرید بوم به سقف و اندازه اتاق نقاشی خود دقت کنید. تا از جا شدن، بوم‌ها اطمینان حاصل کنید.
نورپردازی یکی از مهمترین موضوعات در دکوراسیون اتاق نقاشی است. بهترین نور، نور طبیعی و تابش آن از پنجره اتاق می‌باشد؛ اما اگر این امکان را ندارید باید نور مصنوعی مطلوبی در اتاق خود تعبیه کنید.

من رنگ روغن کار می‌کنم؛ همیشه در آموزشگاه مواظب هستم که تیوپ‌های رنگ را جلو دست کودکان قرار ندهم. لوازم نقاشی چون رنگی هستند برای کودکان یک تا دوساله بسیار جذاب هستند. و ممکن است توسط آنان خورده شوند؛ پس مراقب باشیم.

بهتر است، دیوار اتاق نقاشی را کاغذ دیواری نکنید؛ چون احتمال رنگی شدن آن وجود دارد. اگر دیوار رنگ معمولی داشته باشد، بعد از کثیف شدن دوباره می‌توانید آن را رنگ کنید که برای شما مقرون به صرفه‌تر است.
کاغذ و مقواهای بزرگ خود را، لوله شده و به صورت افقی کنار دیوار قرار دهید. کارهای خود را جلوی پنجره اتاق، به دلیل نور مستقیم خورشید و گردو غبار قرار ندهید.

ایده‌های خلاقانه در چیدمان اتاق نقاشی

میزهای نقاشی شیب‌دار، گزینه خوبی برای شما است اگر مدادرنگی، خوشنویسی، طراحی و یا تذهیب انجام می‌دهید. بهتر است شیب این میزها قابل تنظیم باشد و از جنس چوب ضدآب باشند. تا اگر با جوهر و رنگ سیاه و کثیف شدند؛ بتوانید به راحتی آن را با یک پارچه نرم‌دار تمیز کنید. گود وود، میز نقاشی را در اختیار شما گذاشته است که همه این ویژگی‌ها را دارد. این میز نقاشی شگفت‌انگیز را در این صفحه دنبال کنید.
برای سامان‌دهی به تیوپ‌های رنگ و برخی از لوازم خرده‌ریز نقاشی می‌توانید از جعبه کفش یا سبدهایی که در خانه بلااستفاده مانده‌اند؛ استفاده کنید جعبه‌ها را برچسب بزنید تا به هنگام نیاز به لوازم خود، به راحتی آنها را پیدا کنید.

برای قرار دادن قلم‌موها می‌توانید از شیشه‌ سس یا ظروف فلزی رب استفاده کنید. برای آن‌که، آنها را زیباتر کنید؛ قلم‌مو که دارید فقط کافی است، رنگ کنید.
از پارچه‌های رنگی، حتی گونی، می‌توانید کیسه‌های پارچه‌ای بدوزید و پشت در آویزان کنید؛ تا در آن خرده‌ریزهای لوازم نقاشی خود مانند چسب، قیچی و این قبیل لوازم را قرار دهید. از فضای عمودی دیوارها نیز، با قرار دادن شلف‌های چوبی یا فلزی می‌توانید بهره ببرید.

سخن پایانی

در آخر باید اضافه کنیم؛ منظور ما از چیدمان اتاق نقاشی، داشتن یک اتاق لوکس و مدرن نیست، بلکه کافی است وسایل خود را طوری بچینید که در کمترین زمان و بدون گشتن، در دسترس شما باشند. درست است که شما هنرمند هستید ولی کسی از شما انتظار یک اتاق با دکوراسیون هنری را ندارد. این اتاق نقاشی شما، در واقع اثر شما نیست بلکه محلی است برای خلق اثر شما.
درواقع یک اتاق نقاشی بیش از آنکه زیبا باشد باید کارایی داشته باشد. شما می‌توانید با کمی سلیقه به خرج دادن، با یک چیدمان مناسب از کار در اتاق نقاشی خود لذت ببرید. در سایت گوود وود محصولاتی کاربردی برای شما وجود دارد که هم اتاق کار شما را زیباتر و هم کار در آن را برای شما راحت‌تر خواهند کرد. برای دیدن این محصولات فقط کافی است در گود وود کلیک کنید.

سوالات متداول

چیدمان مناسب برای داشتن فضای کافی در اتاق نقاشی چیست؟

برای اینکه فضای بیشتری در اتاق نقاشی، داشته باشید بهتر است؛ لوازم اتاق را به شکل اِل بچینید.

بهترین حالت برای قرار دادن، کاغذ و مقواهای بزرگ به چه صورت است؟

کاغذ و مقواهای بزرگ خود را، لوله شده و به صورت افقی کنار دیوار قرار دهید.

مناسب‌ترین مکان در انتخاب یک اتاق نقاشی در خانه کدام است؟

اتاقی که به عنوان نقاشی انتخاب می‌کنید، بهتر است کم رفت و آمدترین و دنج‌ترین اتاق خانه باشد. لازم است این اتاق پنجره یا سیستم تهویه قوی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *