ارگونومی صندلی و ویژگی های آن ها

Ergonomic chair
در این مطلب میخوانید :

در دنیای امروز که ساعات زیادی را صرف نشستن می‌کنیم، داشتن یک صندلی مناسب که از سلامت ما محافظت کند، بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. صندلی‌های ارگونومیک نمونه بارز چنین محصولاتی هستند که با در نظر گرفتن انحنای طبیعی ستون فقرات و سایر قسمت‌های بدن ساخته می‌شوند. این صندلی‌ها به شما کمک می‌کنند وضعیت صحیح بدنی در هنگام نشستن را حفظ کنید. به‌این‌ترتیب از درد و ناراحتی پیشگیری شده و با بهبود گردش خون، منجر به افزایش سطح انرژی شما می‌گردد.
در این مقاله به معرفی صندلی‌ ارگونومی می‌پردازیم و ویژگی‌هایی که یک صندلی استاندارد ارگونومیک باید داشته باشد را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید تا با انتخاب صندلی مناسب، روی سلامتی خود در بلندمدت سرمایه‌گذاری کنید.

چرا باید از صندلی ارگونومیک استفاده کنیم؟

تصویر یک شخص پشت صندلی برای نشان دادن ارگونومی صندلی

ما زمان زیادی را در طول روزمان صرف نشستن می‌کنیم، چه در محل کار، چه در خانه و چه در وسایل نقلیه. به همین دلیل است که استفاده از صندلی مناسب که از بدن ما حفاظت کند و باعث حفظ وضعیت صحیح بدنی شود، اهمیت دارد. ارگونومی صندلی برای همین منظور طراحی شده‌اند. اگر می‌خواهید دقیقا بدانید که صندلی ارگونومیک چیست؟ می‌توانید با مراجعه به مقاله ارگونومی چیست؟ اطلاعات بیشتری راجع به آن کسب کنید. استفاده از صندلی ارگونومیک در محل کار یا خانه می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی و رفاه شما داشته باشد.

در اینجا برخی از مزایای خاص استفاده از صندلی ارگونومیک آورده شده است:

 1. کاهش درد و ناراحتی: صندلی‌های ارگونومیک می‌توانند به کاهش درد در قسمت‌های مختلف بدن، از جمله کمر، گردن، شانه‌ها و مچ دست کمک کنند. به‌این‌ترتیب که به طور استاندارد از قسمت پشت شما پشتیبانی کرده و وزنتان را به طور مساوی در سراسر بدن تقسیم می‌کنند تا به هیچ ناحیه‌ای فشار وارد نشود.
ارگونومی و تصویر اشتباهات نشستن
 1. بهبود گردش خون: نشستن در وضعیت نامناسب می‌تواند به گردش خون در بدن شما آسیب برساند. این امر می‌تواند منجر به خستگی، مورمورشدن و حتی درد شود. صندلی‌های ارگونومیک با قرار دادن بدن شما در وضعیت صحیح، به بهبود گردش خون کمک می‌کنند.
 2. افزایش سطح انرژی: هنگامی که در وضعیت صحیح بدنی قرار دارید، بدن شما راحت‌تر کار می‌کند و انرژی کمتری مصرف می‌کند.
 3. افزایش بهره‌وری: همه مزایایی که در بالا ذکر شد می‌توانند به نوبه خود منجر به افزایش بهره‌وری در محل کار شوند. هنگامی که شما احساس راحتی و درد نمی‌کنید، می‌توانید بیشتر روی کار خود تمرکز کنید و کار بیشتری انجام دهید.
 4. کاهش خطر ابتلا به مشکلات سلامتی: نشستن طولانی‌مدت در وضعیت نامناسب می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت را افزایش دهد. صندلی‌های ارگونومیک با کمک به شما در حفظ وضعیت صحیح بدنی می‌توانند به کاهش این خطر کمک کنند.

اگر به دنبال راه‌هایی برای بهبود سلامت و رفاه خود هستید، سرمایه‌گذاری روی یک صندلی ارگونومیک طبی یک تصمیم هوشمندانه است. البته در هنگام انتخاب صندلی ارگونومیک، باید دقت کنید که صندلی را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای فردی شما باشد. مثلا عواملی مثل اندازه صندلی، تنظیمات، مواد اولیه، قسمت‌های تکیه‌گاه صندلی و… را حتما قبل از خرید امتحان کنید.

مشخصات مهم یک صندلی ارگونومیک چیست؟

مشخصات مهم یک صندلی ارگونومیک

یک صندلی ارگونومیک کامپیوتر، صندلی است که برای حفاظت از بدن در وضعیت طبیعی خود در هنگام نشستن طراحی شده است و علاوه بر کاهش عوارض طولانی‌مدت، به حفظ سلامت فرد کمک می‌کند. از مهم‌ترین مشخصات ارگونومی صندلی استاندارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تنظیمات: یک صندلی ارگونومیک باید دارای تنظیمات مختلفی باشد تا بتوانید آن را با نیازهای فردی خود تنظیم کنید.
  • تنظیم ارتفاع نشیمن: به کمک این آپشن می‌توانید پاهایتان را طوری صاف روی زمین قرار دهید که زانوهایتان در زاویه 90 درجه خم شوند.
  • تنظیم عمق نشیمن: با تنظیم این گزینه، پشت زانوهایتان نباید به لبه صندلی برخورد کند.
  • تنظیم پشتی: زاویه پشتی صندلی را طوری تنظیم کنید که از کمرتان به خوبی حمایت کند.
  • تنظیم دسته‌ها: ارتفاع و موقعیت دسته‌ها را طوری تنظیم کنید که آرنج‌هایتان در زاویه 90 درجه خم شوند و شانه هایتان آرام باشند.
  • تنظیم تکیه‌گاه سر: ارتفاع و موقعیت تکیه‌گاه سر باید طوری باشد که گردن و سر شما به جایی تکیه کند.
 2. پشتیبانی از کمر: یک صندلی ارگونومیک باید از قوس طبیعی کمر شما محافظت کند. این حفاظت را می توان با یک پشتی کمر قابل تنظیم یا یک بالشتک کمر جداگانه فراهم کرد.
مشخصات مهم یک صندلی ارگونومیک در قسمت پشتی صندلی
 1. مواد: برای ساخت صندلی ارگونومیک باید مواد مناسبی به کار گرفته شود. روکش باید نرم و قابل تنفس و پایه باید محکم و بادوام باشد.
 2. اندازه: صندلی ارگونومیک باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا شما را به راحتی در خود جای دهد. صندلی‌های خیلی تنگ یا خیلی گشاد هم منجر به آسیب‌های جدی می‌شوند.
 3. پایه: صندلی ارگونومیک باید پایه محکم و پایداری داشته باشد. پایه باید دارای چرخ هایی باشد که به راحتی روی زمین حرکت کنند.

همچنین اگر جزو افرادی هستید که مجبورید بیشتر وقت خود را پشت میز بنشینید، توصیه می‌شود علاوه بر صندلی ارگونومی به فکر خرید یک میز استاندارد نیز باشید. زیرا یک میز استاندارد حتی از صندلی هم مهم‌تر است. گودوود به همین منظور تلاش کرد با تولید محصولات مینیمال، میزهایی را مطابق با ارگونومی بدن افراد طراحی کند که محیط کار شما از هر لحاظ سالم باشد. برای خرید این محصول کافیست به صفحه خرید میز تحریر مراجعه کنید.

ویژگی‌های صندلی ارگونومیک برای تشخیص آن

درحالی‌که صندلی‌های ارگونومیک در اشکال و سبک‌های مختلفی وجود دارند، برخی از ویژگی‌های کلیدی را می‌توان در همه آن‌ها به صورت مشترک مشاهده کرد. در واقع وجود چنین ویژگی‌هایی برای هر صندلی ارگونومیک مطالعه ضروری است.
اگر به دنبال خرید یک صندلی استاندارد هستید که مطابق با ارگونومی بدن شما طراحی شده باشد، حتما دقت کنید که تمام موارد بررسی شده در قسمت بالا (مشخصات مهم یک صندلی ارگونومیک چیست؟) در آن قابل مشاهده باشد.

صندلی ارگونومی و زاویه صحیح دیدن

مشکلات ارگونومیک کارهای نشسته با صندلی برطرف می‌شود؟

صندلی‌های ارگونومیک می‌توانند به رفع بسیاری از مشکلات ارگونومیکی مرتبط با کارهای نشسته کمک کنند، اما به‌تنهایی یک راه‌حل کامل نیستند. به‌هرحال در اینجا چند نمونه از مشکلاتی که به کمک صندلی‌های ارگونومیک قابل‌حل هستند را توضیح می‌دهیم تا بیشتر با کارکرد این محصولات آشنا شوید. البته در مقاله بهبود ارگونومی فضای کار در خانه نیز توضیحات مفصلی در این باره ارائه کردیم.

 • کمردرد: کمردرد یکی از شایع‌ترین مشکلات مرتبط با کارهای نشسته است. صندلی‌های ارگونومیک با محافظت از کمر، به حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات و کاهش فشار بر کمر کمک می‌کنند.
 • درد گردن و شانه: نشستن در وضعیت نامناسب می‌تواند منجر به درد گردن و شانه شود که با صندلی‌های ارگونومیک می‌توان تا حد زیادی آن را حل کرد.
 • خستگی چشم: اغلب خستگی چشم ناشی از خیره شدن به صفحه نمایش به مدت طولانی در بین افرادی که با کامپیوتر کار می‌کنند مشاهده می‌شود. این صندلی‌ها با حفظ موقعیت سر و گردن در وضعیت خنثی، برای این مورد نیز مفید هستند.

بااین‌حال، باید به یاد داشته باشید که صندلی‌های ارگونومیک تنها بخشی از یک راه‌حل جامع برای مشکلات ارگونومیکی مرتبط با کارهای نشسته هستند. عوامل دیگری مانند ایستادن و حرکت مکرر، استراحت‌های منظم و استفاده از تجهیزات مناسب نیز مهم هستند.

با تهیه محصولات ارگونومیک سلامتی خود را تضمین کنید

امروزه بسیاری از افراد که در محیط‌های اداری مشغول هستند، به دلیل نشستن مداوم پشت میز درگیر مشکلات سلامتی می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از بروز هر مشکلی، با خرید محصولات استاندارد مثل صندلی ارگونومیک، میز و سایر تجهیزات به فکر سلامتی جسمی خود باشید. ما نیز سعی کردیم با درک این نیاز جامعه، در گودوود محصولاتی را تولید کنیم که از هر لحاظ سلامتی شما را تضمین می‌کنند و همچنین مقرون‌به‌صرفه هستند.

سوالات متداول

چطور باید از صندلی ارگونومی استفاده کرد؟

مطابق دستورالعمل‌های تولید کننده، صندلی خود را متناسب با نیازهای فردیتان تنظیم کنید.

آیا با ارگونومی صندلی تمام مشکلات نشستن حل می‌شود؟

خیر فقط بخشی از این مشکلات را می‌توان به کمک این صندلی‌ها بهبود بخشید و مابقی نیاز به اقدامات تکمیلی دارند.

چه صندلی ارگونومی برای من مناسب‌تر است؟

شما باید با توجه به وزن، قد، مشکلات جسمانی و… صندلی را مناسب نیازتان تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *