فرق میز تحریر با میز کامپیوتر چیست؟

در این مطلب میخوانید :

میز تحریر، در خانه‌ها موجود بود که با ورود کامپیوتر و دیجیتالی شدن جهان اطراف ما، میز کامپیوتر نیز توانست، وارد خانه‌ها شود و بعد از آن، به رقیب اصلی میز تحریر تبدیل شد.
فرق میز تحریر با میز کامپیوتر، به آسانی از ظاهر آنها قابل تشخیص است و شما اگر از نزدیک روبروی این دو نوع میز، قرار بگیرید، به راحتی تفاوت میز کامپیوتر با میز تحریر را تشخیص خواهید داد. شاید این امر به خاطر ظاهر مدرن‌تر میز کامپیوتر نسبت به میزهای تحریر باشد؛ که ظاهر ساده‌تر و کلاسیکی دارند. در میزهای تحریر کلاسیک، می‌توان هنر زیبایی دست هنرمند را دید، اما میزهای کامپیوتر با توجه به جنس و ساختاری که باید داشته باشند، ظاهری خشک و سرد دارند.
اگر شما هم می‌خواهید در مورد این دو میز بیشتر بدانید، در این مقاله، با ما همراه باشید تا با مقایسه میز کامپیوتر و میز تحریر، به ویژگی‌های آنها بیشتر پی ببریم.

مقایسه میز کامپیوتر با میز تحریر؛ ویژگی‌های میز کامپیوتر

تفاوت میز کامپیوتر با میز تحریر

اصلی‌ترین ویژگی یک میز کامپیوتر، داشتن یک سطح و فضای بزرگ برای قراردادن مانیتور کیبورد، موس، اسپیکر و برخی دستگاه‌های جانبی است. برای نظم و راحتی بیشتر کاربر به هنگام استفاده از میز، لوازمی مانند موس، کیبورد و کیس کامپیوتر، فضای جداگانه‌ای در اختیار دارند.
یک کشوی ریلی در زیر قسمت اصلی میز برای قرار دادن کیبورد و موس، تعبیه شده است. فاصله استاندارد این کشو با صفحه اصلی میز، باید بین 7 تا 10 سانتی‌متر باشد. هنگام انتخاب میز کامپیوتر دقت کنید که کاهش ارتفاع این فضا مانع قرارگیری پاهای شما زیر میز نشود.
سمت راست در پایین میز، یک فضا، مخصوص کیس کامپیوتر وجود دارد. در صورت چپ دست بودن، این جهت به سمت چپ تغییر می‌کند.
وجود فضای‌های خالی دایره‌ای شکل یا سوراخ داکت، درون میز کامپیوتر، که برای رد شدن سیم در نظر گرفته شده‌اند. که از گره خوردن سیم‌ها و آسیب احتمالی سیستم‌ها، نیز جلوگیری می‌کنند.
متریال ساخت، برخی از میزهای کامپیوتر از چوب طبیعی است؛ اما اغلب از کامپوزیت چوب، شیشه، فلز و پلاستیک ساخته شده‌اند.
محبوب‌ترین مدل‌های، میزهای کامپیوتر، به شکل مستطیل، ال شکل یا شکل یو انگلیسی هستند. اگر فضای کافی در اختیار دارید، بهتر است، از میزهای ال شکل استفاده کنید؛ که فضای بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند.
ارتفاع میز کامپیوتر بین 70 الی 76 سانتی متر، متغیر است.
عمق یا عرض صفحه میز کامپیوتر بین 60 الی الی80 سانتی‌متر است. و بهتر است، طول صفحه میز کامپیوتر بین 70 الی ۱۲۰ سانتی متر باشد.

طول و عرض میز، بر اساس شرایط فضا و مکان تغییر می‌کند. و ارتفاع آن نیز با توجه به قد و جثه افراد تعیین می‌شود. آنچه در این متن آورده شده است، بر اساس استاندارد و اصول ارگونومی می‌باشد. ابزار و تجهیزاتی که بر اساس علم ارگونومی ساخته شده‌اند؛ آسیب‌هایی که در طول مطالعه و کار زیاد و به دلیل، استفاده بیش از حد از یک عضو بدن، رخ می دهد را کاهش می دهند.
میز کامپیوتر، بیشتر مناسب کسانی طراحی شده است، که گیمر یا علاقه‌مند به بازی‌های رایانه‌ای هستند؛ یا به صورت حرفه‌ای، برنامه نویسی، طراحی دیجیتال و گرافیک انجام می‌دهند.

ویژگی‌های میز تحریر

قبل‌ترها که خانه‌ها بزرگ و حیاط‌دار بودند، میز تحریرها نیز بزرگتر بودند. امروزه به دلیل فضای کم خانه‌ها، میز تحریرها دیگر آن چوب گیلاس و بلوط را ندارند. و فقط در یک سمت کشودار شده‌اند، گاهی کابین‌دار و گاهی هم بی‌کابین شده‌اند. اگر نگران فضای کم منزل خود هستید و هنوز تصمیمی برای خرید میز تحریر نگرفته‌اید؛ برای قطعی شدن آن به صفحه خرید میز تحریر مراجعه کنید.
میز تحریر، ظاهری زیبا، ساده و کلاسیک دارد. و برای داشتن ظرفیت ذخیره‌سازی، لوازم تحریر و کاغذها یک یا دو کشو در زیر میز، قسمت راست برای آن تعبیه شده است.
کاربری میز تحریر، برای نوشتن، مطالعه و انجام تکالیف درسی است. سطح آن صاف و بدون شیب است.
میز تحریرهایی که در فضای بزرگتری قرار دارند؛ ممکن است، دو کشو، کابین‌های درب‌دار و کتابخانه نیز داشته باشند.
ارتفاع میز تحریر بین 75 الی 80 سانتی‌متر متغیر است. عرض آن نیز از 60 الی 80 سانتی‌متر می‌باشد.
طول میز تحریر نیز معمولا بین ۷۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر است.
میزهای تحریر با جنس چوب، گرانتر از میزهای تحریر با جنس ام دی اف هستند.
طول و عرض میز، بر اساس فضا و مکان قابل تغییر است. و ارتفاع آن نیز به قد و جثه افراد بستگی دارد. آنچه در این متن آورده شده است، بر اساس استاندارد و اصول ارگونومی می‌باشد.
من هم جزو افرادی بودم، که به دلیل نداشتن فضای کافی در منزل، هر بار از خرید میز تحریر، منصرف می‌شدم. بعد از پرس و جوهای زیاد، با میز تحریر «گود وود» آشنا شدم. میز تحریر گود وود، با طراحی مدرن و مینیمالی که دارد؛ جلوه خاصی به خانه من، بخشیده است. بدون اغراق می توانم بگویم، سبک‌ترین میزی است، که تا به‌حال دیده‌ام. این میز به دلیل داشتن، قطعات بازشو و جدا شونده قابل حمل و سبک است. بطوری‌که به تنهایی می‌توانم آن را جابجا کنم. با این میز راحت‌ترین اسباب‌کشی عمرم را تجربه کردم. به دلیل استفاده از چوب باکیفیت و چندلایه همان، استحکامی را دارد که مدت‌ها به دنبالش بودم.

تفاوت میز کامپیوتر با میز تحریر

شاید مهم‌ترین تفاوت میز کامپیوتر با میز تحریر، به‌خاطر کاربرد آنها باشد. اگر فعالیت روزانه شما حول نوشتن و خواندن یا استفاده از لوازم تحریر باشد، بهتر است میز تحریر را انتخاب کنید. در عیر این‌صورت، گزینه مناسب برای شما، میز کامپیوتر است.
میز تحریر از سطح کوچک‌تری نسبت به میز کامپیوتر برخوردار است. ابعاد میز کامپیوتر بزرگتر است. و وزن میز تحریر نسبت به میز کامپیوتر معمولاً سبک‌تر است.
میز کامپیوتر علاوه بر چوب، دارای متریال فلزی یا شیشه‌ای نیز هستند. اما میز تحریر به دلیل وجود حس نوستالژی نوشتن، اکثریت موارد از چوب یا ام دی اف ساخته می‌شود.
به دلیل نیاز به برق برای استفاده از کامپیوتر، میز کامپیوتر باید دقیقاً، نزدیک پریز برق قرار بگیرد. که برای میز تحریر این نیاز، لازم نیست.
میزهای کامپیوتر برخلاف میزهای تحریر، عموما دارای کشو و کابین نیستند؛ و در صورت وجود کشو نیز، ابعاد کشوی آنها نسبت به میز تحریر بزرگتر است.

بایدها و نبایدهای انتخاب یک میز مناسب، که به دنبالش هستید

مقایسه میز کامپیوتر با میز تحریر

اهمیت میز تحریر و میز کامپیوتر، زمانی بیشتر نمایان شد؛ که در دوران کرونا مجبور شدیم، در خانه کار کنیم. در این مطلب قصد داریم شما را با طرز صحیح استفاده از هر دو نوع میز آشنا کنیم تا به راحتی و بدون هیچ گونه آسیبی، ساعت‌ها به کار و تحصیل مشغول باشید. وضعیت نامناسب و غیراستاندارد بدن در زمان کار، اختلالات اسکلتی-عضلانی جدی‌ به بدن وارد می‌کند.

  • مچ دست هنگام کار با موس و کیبورد نباید از حالت قائم بالاتر یا پایین‌تر باشد. برای صاف نگه داشتن مچ دست می‌توانید از تشک موس با پد مچ دست، استفاده کنید.
  • کف پا باید طوری با زمین مماس شود که ساق پا با زمین زاویه ۹۰ درجه‌ای تشکیل دهد.
  • ارتفاع باید به گونه ای باشد که صفحه مانیتور با چشم و خط دید شما در یک راستا باشد. فاصله مانیتور با شما نباید از ۴۰ سانتیمتر، کمتر و از ۵۰ سانتی متر بیشتر باشد.
  • موقع نشستن روی صندلی، دست‌ها و آرنج‌ها باید به حالت صاف و راحت روی میز قرار گیرند.
  • هنگام مطالعه بر روی میز تحریر یا کار با کامپیوتر، حتما از نور کافی استفاده کنید.

اگر همه موارد استاندارد میز تحریر و میز کامپیوتر را رعایت کنید ولی به صندلی خود دقت نداشته باشید؛ ویژگی‌های ویژه میز شما، هیچ ارزشی نخواهد داشت پس؛ میز و صندلی باید به تناسب یکدیگر تنظیم شوند. اگر قرار است، در منزل، افراد مختلفی با قد و جثه متفاوت، از یک میز تحریر یا کامپیوتر استفاده کنند، بهتر است، از صندلی‌هایی استفاده کنید که قابلیت تنظیم و تغییر ارتفاع دارند.

در نهایت باید بگویم، اگر فضای کافی در اختیار دارید، بهتر است، هر دو نوع میز را داشته باشید. اگر به فضای کافی دسترسی ندارید و فقط قصد خرید یک نوع میز را دارید، توصیه ما این است که میز تحریری با سطح و صفحه رویی بزرگتر تهیه کنید، که در صورت نیاز، بتوانید از آن به عنوان میز کامپیوتر نیز استفاده کنید. برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید، توصیه می‌کنیم مقاله بهترین میز تحریر را مطالعه کنید.

نبردی در دنیای میزها؛ میز تحریر در مقابل میز کامپیوتر

اگر معتقدید فضای کافی برای میز تحریر یا میز کار ندارید، نگاهی به اطراف خود بیندازید؛ آیا بوفه یا کنسول دارید؟ مبل استیلی که کل فضای خانه شما را پر کرده است؟ یا وسایل تزئینی که در گوشه‌ای، فضای خانه شما را اشغال کرده‌اند؟ از نظر شما سلامتی شما و فرزندتان مهم‌تر است یا بوفه‌ای که کنج خانه قرار دارد و فقط برای جلب نظر مهمانی است، که شاید روزی بیاید. از طرفی اگر ایده‌های مقاله تزیین میز تحریر را به کار بگیرید، خواهید دید که حتی می‌توانید از میز تحریر هم برای زیباسازی فضا و دکوراسیون استفاده کنید.

سوالات متداول

مهم‌ترین تفاوت‌های بین میز کامپیوتر و میز تحریر چیست؟

کاربرد، ابعاد، طراحی، فضای ذخیره‌سازی، قیمت و وجود صفحه کشویی برای کیبورد مهم‌ترین تفاوت‌های بین میز کامپیوتر و میز تحریر هستند.

چرا باید در انتخاب میز تحریر و میز کامپیوتر دقت کرد؟

به دلیل ساعات طولانی کار و مطالعه، عدم توجه به اصول ارگونومی، به مرور زمان، سبب آسیب‌های جدی جسمانی خواهد شد.

ارتفاع میز مناسب کامپیوتر چقدر است؟

ارتفاع میز کامپیوتر بین 70 الی 76 سانتی متر، متغیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *