راهنمای کامل ارتفاع استاندارد میز تحریر

ارتفاع استاندارد ميز تحرير
در این مطلب میخوانید :

آیا می‌دانستید که بهره‌وری، سطح انرژی و حتی کیفیت کار شما می‌تواند تحت تاثیر ارتفاع مناسب میز باشد؟ حفظ ارتفاع استاندارد میز تحریر می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت شما داشته باشد و از مشکلاتی مثل کمردرد ناشی از وضعیت نامناسب بدن نیز جلوگیری کند. ابعاد استاندارد میز تحریر 73 تا 80 سانتی‌متر است، اما ارتفاع ایده‌آل باید متناسب با کاربر خاص آن باشد؛ چرا که قد هر فردی نسبت به فرد دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، کارشناسان پیشنهاد می‌کنند برای کسانی که قد آنها بین 172 تا 177.8 سانتی‌متر است، ابعاد میز تحریر استاندارد باید حدود 71 سانتی‌متر باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با همه چیز را در مورد اهمیت تا ابعاد مناسب میز تحریر برای سنین مختلف بدانید.

چرا ارتفاع میز تحریر مهم است؟

ابعاد استاندارد میز تحریر

سپری کردن ساعات طولانی روی میز تحریر برای دانش‌آموزان و دانشجویان غیرقابل انکار است و اگر ارتفاع استاندارد میز تحریر و صندلی از نظر ارگونومیکی غیراستاندارد باشد می‌تواند به‌مرور زمان منجر به درد مزمن شود. بر اساس مطالعات انجام شده توسط ResearchGate، در صورت عدم توجه، این بیماری‌ها می‌توانند جدی تر شوند و به آسیب‌های طولانی مدت و در برخی موارد ناتوانی تبدیل شوند.

یکی از رایج‌ترین مسائلی که در نظرات مشتریان سایت‌های فروش میز تحریر می‌بینم ارتفاع نامناسب میز است؛ به‌ویژه میزهایی که خیلی بلند هستند. اگر روی میزی که خیلی بلند است کار کنید، متوجه می‌شوید که دست‌هایتان را باید بیش از حد بالا بیاورید، شانه‌هایتان را بالا می‌اندازید، بازوهایتان را به سمت جلو دراز می‌کنید تا از صفحه‌کلید یا موس استفاده کنید، یا ساعدتان را روی لبه میز قرار می‌دهید. جبران ارتفاع بالای میز به معنای نگه داشتن این وضعیت‌های نامناسب اندام فوقانی برای مدت زمان طولانی است. علاوه بر این، قرار دادن بازوهای خود روی لبه میز ممکن است جریان خون را در عضلات دست و مچ در حال کار محدود کند. به‌طور خلاصه، اگر میز شما خیلی بلند باشد، به‌مرور زمان احساس ناراحتی در شانه، آرنج، مچ دست یا دست خواهید داشت.

برعکس، اگر میز شما خیلی ارتفاع کمی داشته باشد، ممکن است هنگام کار به جلو خم شوید یا بازوهای خود را به سمت جلو دراز کنید تا از صفحه کلید یا موس استفاده کنید (مخصوصا اگر دسته صندلی با میز تداخل داشته باشد). باز هم، برای مدت طولانی در وضعیت‌های نامناسب اندام فوقانی قرار خواهید گرفت.

اندازه استاندارد ارتفاع میز تحریر به شما این امکان را می‌دهد که در حین کار بازوها، مچ‌ها و دستان خود را در حالت خنثی نگه دارید. بنابراین، اگر بازوهایتان در کنارتان هستند و آرنج‌هایتان با زاویه ۹۰ درجه خم شده‌اند، ارتفاع میز شما مناسب است.

ارتفاع میز تحریر چقدر باید باشد؟

به‌طور کلی ارتفاع استاندارد میز تحریر حدود 73 تا 80 سانتی‌متر است. وضعیت ایده‌آل زمانی است که ارتفاع میز با توجه به قد کاربر قابل تنظیم باشد؛ البته می‌توان از صندلی قابل تنظیم هم استفاده کرد. افراد قد بلند باید صندلی خود را بالا بیاورند تا وقتی پاهایشان صاف روی زمین است، پاهایشان با پشتشان زاویه قائم داشته باشد. بهترین راه برای تعیین ارتفاع مناسب این است که هنگام نشستن (یا ایستادن روی میز ایستاده) سطح میز در سطح آرنج قرار داشته باشد.

میز تحریر گود وود در سه سایز که هر سه ارتفاع استاندارد 78 سانتی‌متر دارند بهترین انتخاب برای شما و فرزند شماست. برای اطلاع از ابعاد دقیق و ویژگی‌های این محصول به صفحه میز تحریر مراجعه کنید.

ارتفاع استاندارد میز تحریر کودک

ارتفاع استاندارد میز تحریر کودک

حتی اگر یک میز تحریر با سایز کودک می‌خرید، باید اهمیت ارتفاع میز را درک کنید؛ زیرا از جهات مختلف بر سلامت و وضعیت بدن کودک شما تأثیر می‌گذارد. فرزند شما تکالیف خود را روی میز انجام می‌دهد و باید ارتفاع سطح میز تا زمین طوری باشد که او با سهولت بیشتری کار کند.

ارتفاع استاندارد میز تحریر کودک برای فرزند شما متناسب با سن او متفاوت است:

میانگین سنیمحدوده قدارتفاع میز
2-3 سال85 تا 105 سانتی‌متر45 سانتی‌متر
3-6 سال100 تا 125 سانتی‌متر54 سانتی‌متر
5-8 سال120 تا 130 سانتی‌متر60 سانتی‌متر
9-12 سال148 تا 159 سانتی‌متر66 سانتی‌متر

ارتفاع استاندارد میز تحریر نوجوان

ارتفاع استاندارد میز تحریر برای نوجوانان به قد و جثه آنها بستگی دارد. به‌طور کلی، ارتفاع میز باید به گونه‌ای باشد که:

  • زانوها به راحتی زیر میز قرار بگیرند و خم نشوند.
  • بازوها در حالت خمیده 90 درجه روی میز قرار بگیرند.
  • گردن در حالت صاف باشد و شانه‌ها خم نشوند.

با توجه به این موارد، ابعاد استاندارد میز تحریر نوجوان برای سنین دبیرستان و بالاتر یعنی 13+ سال 66 – 76 سانتی‌متر مناسب است. البته می‌توانید با استفاده از یک زیرپایی ارتفاع میز را برای فرزندتان تنظیم کنید.

چند نکته دیگر برای انتخاب میز تحریر مناسب برای نوجوانان وجود دارد؛ از جمله این‌که عرض میز که باید حداقل 60 سانتی‌متر باشد تا فضای کافی برای قرارگیری کتاب‌ها و لوازم‌التحریر وجود داشته باشد. همچنین عمق میز باید حداقل 45 سانتی‌متر باشد تا بازوها فضای کافی برای مانور داشته باشند.


ارتفاع استاندارد میز تحریر بزرگسال

همان‌طور که گفتیم، ابعاد استاندارد میز تحریر بزرگسال به‌طور متوسط بین 73 تا 80 سانتی‌متر است. ابعاد استاندارد میز تحریر کتابخانه دار هم به‌گونه‌ای است که ارتفاع سطح میز تا زمین به همین میزان است.

استفاده از میزهای نشسته (منظور میزهایی است که باید پشت آنها بنشینید) برای سلامتی بهتر از میزهای ایستاده است. اگرچه داشتن یک میز تحریر در ارتفاع صحیح بهتر از داشتن میز در ارتفاع نامناسب است، داشتن قابلیت تنظیم از حالت نشسته به ایستاده برای ارگونومی ‌کلی بی نهایت بهتر است. ماندن در یک وضعیت در تمام طول روز می‌تواند تأثیر منفی بر سلامت فرد داشته باشد. میزهای نشستنی، هنگامی ‌که برای ارتفاع مناسب آرنج تنظیم می‌شوند، به شما این امکان را می‌دهند که موقعیت خود را در طول روز تنظیم کنید. این به شما این امکان را می‌دهد که میزان فشاری را که بر برخی از قسمت‌های بدن وارد می‌شود برای هر مدت زمان کاهش دهید.

از مهم‌ترین نکات ارگونومیک اضافی میز تحریر این است که برای کاهش فشار گردن و چشم، از میز طراحی استفاده کنید. حتی اگر کارهای هنری مثل طراحی انجام نمی‌دهید خوب است از میزهای مخصوص طراحی برای انجام تکالیف یا مطالعه استفاده کنید. این میزها با داشتن نگهدارنده کتاب، برای مطالعه نیز بسیار مناسب هستند. برای اطلاع از همه ویژگی‌ها و قیمت این محصول به صفحه میز طراحی مراجعه کنید.

گود وود؛ همراه شما برای زندگی بهتر

هنگامی ‌که ارتفاع میز ایده‌آل را برای ابعاد خود تعیین کردید، گام‌های اضافی زیادی وجود دارد که می‌توانید برای به حداکثر رساندن ارگونومی‌ میز تحریر خود بردارید. ایده‌ها شامل استفاده از استند لپ‌تاپ برای بالا بردن سطح چشم، صندلی مناسب و غیره است. گود وود همه این محصولات را برای شما با بالاترین کیفیت طراحی و تولید کرده است. کافیست سری به قسمت محصولات در سایت بزنید!

سوالات متداول

بهترین ارتفاع میز ارگونومیک چیست؟

ارتفاع مناسب برای میز باید صفحه کلید یا سطح کار در همان ارتفاع آرنج شما باشد. این امر برای هر دو حالت نشسته و ایستاده صادق است.

ارتفاع استاندارد میز تحریر برای بزرگسالان چقدر است؟

ارتفاع استاندارد میز تحریر برای بزرگسالان بین ۷۰ تا ۷۵ سانتی‌متر است. البته این ارتفاع می‌تواند با توجه به قد و جثه افراد کمی متغیر باشد.

ارگونومیک ترین راه برای نشستن پشت میز چیست؟

در حالت ایده‌آل شما می‌خواهید پشت میز بنشینید با حالتی صاف و آرنج‌هایتان در زاویه ۹۰ درجه. شانه‌های شما باید شل باشد و هر دو پای شما روی زمین باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *