از 28 اردیبهشت تا پایان 1 خرداد، به ازای هر یک میلیون خرید 100 هزار تومان تخفیف بگیرید!

وسایل مورد نیاز نقاشی با آبرنگ

وسایل مورد نیاز نقاشی با آبرنگ
در این مطلب میخوانید :

یکی از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین تکنیک‌های هنری که در بین علاقه‌مندان به نقاشی طرفداران زیادی نیز دارد، نقاشی با آبرنگ است. با این سبک از نقاشی در صورت استفاده از وسایل مناسب و تسلط بر اصول مربوط به آن، می‌توانید آثاری خلق کنید که چشم هر بیننده‌ای را مجذوب خود کند. اگر جزو افرادی هستید که به نقاشی علاقه دارید و می‌خواهید در این مسیر قدم بگذارید، باید در کنار برخی آموزش‌های لازم با وسایل مورد نیاز نقاشی با آبرنگ نیز آشنا باشید. انواع آبرنگ، کاغذهای مخصوص، انواع قلمو، پالت رنگ، تخته شاسی و موارد دیگر، ازجمله وسایل مورد نیاز نقاشی آبرنگ است که باید برای تهیه آن اقدام کنید و از کشیدن نقاشی‌های خلاقانه و زیبا لذت ببرید. راهنمای وسایل مورد نیاز برای نقاشی با آبرنگ که در ادامه این مطلب آورده شده است به شما در خلق شاهکارهای هنری که علاقه شما به ادامه دادن در این مسیر را دوچندان می‌کند، کمک خواهد کرد.

لیست وسایل مورد نیاز برای نقاشی با آبرنگ

وسایل مورد نیاز نقاشی آبرنگ

برای اکثر هنرجویانی که درحال آموزش و کسب مهارت برای نقاشی با آبرنگ هستند، تهیه وسایل مورد نیاز نقاشی آبرنگ از ضروری‌ترین و مهم‌ترین اقدامات محسوب می‌شود. البته باید بدانید که با وجود تنوع در لوازمی مانند آبرنگ، کاغذ و قلمو، باید در انتخاب هرکدام از آن‌ها به میزان مهارت خود، سبک کار و همچنین افکت‌هایی که از آن استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید. نگران نباشید؛ چراکه برای دوستداران نقاشی، شرح کاملی از ابزارهای که باید دردسترس داشته باشند تا به این شکل بتوانند درکنار لذت نقاشی، تکنیک‌ها و افکت‌های آموزش دیده را به بهترین نحو پیاده‌سازی کنند را ارائه خواهیم کرد، ازجمله:

انواع آبرنگ

همان‌طور که از نام این تکنیک نقاشی مشخص است، اولین ابزاری که باید به فکر خرید آن باشید، ست آبرنگ است. اگر در مرحله یادگیری و مقدماتی هستید، بهتر است آبرنگ‌های سطح متوسط و در سطح هنرجو را در اولویت قرار دهید و با استفاده از آن تمرینات لازم را برای تسلط بر این شیوه نقاشی انجام دهید. پس از کسب آموزش‌های لازم و فراگیری تکنیک‌ها و اصول نقاشی با آبرنگ، باید آبرنگ‌هایی که در سطح حرفه‌ای و فوق حرفه‌ای شناخته می‌شوند را در بین لوازم کار خود داشته باشید. بدون شک، استفاده از این نوع آبرنگ‌ها در نتیجه کار شما تاثیر چشم‌گیری ایجاد می‌کنند. برخی از انواع رایج آبرنگ که در هنگام خرید وسایل مورد نیاز نقاشی با آبرنگ به شما پیشنهاد می‌شود، به شرح زیر است:

  • آبرنگ‌های خشک که در قالب آبرنگ‌های قرصی و بلوکی هستند.
  • آبرنگ‌های مرطوب که به شکل گواش و یا تیوپی عرضه می‌شوند.
  • آبرنگ‌های مایع که شامل آبرنگ‌های جوهری هستند.

کاغذ نقاشی آبرنگ

یکی دیگر از مهم‌ترین ابزار برای نقاشی با آبرنگ که نوع آن می‌تواند سطح نقاشی شما را از معمولی تا حرفه‌ای، تحت تاثیر قرار دهد، کاغذ یا مقوای نقاشی است. به این معنی که در صورت انتخاب کاغذ نقاشی نامناسب و بی‌کیفیت، حتی اگر از آبرنگ‌های فوق حرفه‌ای استفاده کنید، نتیجه رضایت‌بخشی از کار خود دریافت نخواهید کرد. با توجه به اهمیت این موضوع، می‌توانید برای شناخت انواع کاغذ نقاشی آبرنگ و نحوه انتخاب آن، به راهنمای خرید کاغذ آبرنگ که به‌طور حرفه‌ای شما را برای انتخاب و خرید بهترین و مناسب‌ترین گزینه همراهی می‌کند، مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که یک مقوای خوب و ایده‌آل برای نقاشی با آبرنگ، نباید دارای بافت‌های اضافی باشد، زیرا رد قلم که قرار است با آن افکت‌های هنری و جذاب خلق کنید را برجای می‌گذارد. همچنین ضخامت کاغذ که با واحد گرم مشخص می‌شود، در نتیجه کار شما بسیار موثر است. از آنجایی که مقواهای نازک، به‌راحتی چروک می‌شوند و جذب آب کمتری دارند، بهتر است به‌دنبال کاغذهایی با گرم بالا(به‌طور معمول 300 گرم) باشید.

قلم مو

حالا که آبرنگ و کاغذ نقاشی مخصوص آن را تهیه کردید، باید برای خرید یک وسیله ضروری دیگر به‌نام قلم مو اقدام کنید. هنگام انتخاب قلم مو، با گزینه‌های متنوع و مختلفی مواجه خواهید شد که هرکدام از آن‌ها برای افکت‌های خاص و پیاده‌سازی تکنیک‌های منحصربه‌فردی کاربرد دارند. بنابراین باید در بین وسایل مورد نیاز نقاشی با آبرنگ، چندین قلم مو با ویژگی‌ها و کاربری‌های مختلف را داشته باشید. درست است که سلیقه و سبک هنری شما در انتخاب این وسیله نقاشی مهم است، اما حضور این دو نوع قلم مو را در بین وسایل کار خود جدی بگیرید:

  • قلم موی نوک تیز و گرد(شماره 10 یا بیشتر) برای کشیدن نقاشی‌هایی که ابعاد بزرگ‌تری دارند.
  • قلم مو با شماره‌های پائین‌تر(شماره‌های 0، 1 یا 2) که به خلق جزئیات طرح نقاشی کمک می‌کنند.

میز طراحی

میز طراحی از وسایل مورد نیاز برای نقاشی با آبرنگ

اگر حین نقاشی با آبرنگ، کاغذ چروک و یا آسیب‌دیده شود، تمام زحمت‌های شما هدر رفته و ذوق و اشتیاق شما برای ادامه کار، کاهش می‌یابد. بنابراین حتما یک میز مخصوص طراحی که با آن می‌توانید کاغذ نقاشی را ثابت و در وضعیت مناسب قرار دهید را در لیست لوازم موردنیاز خود لحاظ کنید. البته باید بدانید که میزهای طراحی به شما در دسترسی آسان به لوازم موردنیاز مانند آبرنگ، قلم مو، ظرف آب و موارد دیگر نیز کمک می‌کنند، چراکه یک مکان مجزا و مناسب برای تمام آن‌ها ایجاد شده است. همان‌طور که می‌دانید، هنگام نقاشی با آبرنگ به‌طور مداوم باید وسایل خود را تغییر دهید و از رنگ‌های مختلف استفاده کنید، بنابراین نبود فضای مناسب برای قراردادن وسایل موردنیاز، نباید باعث خستگی و دلزدگی شما شود.

یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌هایی که با داشتن یک میز مناسب طراحی نصیب شما می‌شود، قابلیت تنظیم زاویه و شیب است. به این شکل می‌توانید وضعیت بدن خود را به‌گونه‌ای قرار دهید که کمترین فشار و خستگی را حین کار احساس کنید. از آنجایی که این وسیله کاربردی، تاثیر قابل توجهی در لذت بردن از نقاشی و راحتی شما دارد، بهتر است برای آشنایی کامل با انواع میز طراحی و انتخاب بهترین محصول به صفحه میز طراحی مراجعه کنید.

پالت رنگ

پالت رنگ از دیگر وسایل مورد نیاز برای نقاشی با آبرنگ محسوب می‌شود که برای ترکیب کردن رنگ‌های مختلف و ایجاد رنگ‌هایی که به آن نیاز دارید، لازم و ضروری است. البته به‌همراه اکثر ست‌های آبرنگ، یک پالت رنگ نیز عرضه می‌شود، اما در صورت نبود آن، حتما برای خرید یک پالت رنگ باکیفیت و حرفه‌ای اقدام کنید.

آب و ظرف آبرنگ

برای استفاده از رنگ‌های آبرنگ و کشیدن طرح‌های جذاب برروی کاغذ، به آب نیاز دارید. درواقع این آب است که رنگ‌ها را به عمق کاغذ نقاشی می‌برد و آثار شگفت‌انگیز هنری را خلق می‌کند. همچنین برای استفاده از رنگ‌های مختلف باید به‌طور مداوم قلم مو را شستشو دهید که این کار نیز با استفاده از آب انجام می‌شود. بنابراین باید یک ظرف آب مخصوص در کنار دیگر وسایل نقاشی با آبرنگ داشته باشید تا به این شکل بتوانید به‌راحتی از کشیدن نقاشی لذت ببرید.

مداد و پاک کن

پیش از کار با آبرنگ و قلم مو، باید در اولین قدم، طرح موردنظر را با استفاده از مدادهای مخصوص، برروی مقوا بکشید. برای این کار می‌توانید، مدادهای معمولی HB را تهیه کرده و یا برای ایجاد طرح‌های کمرنگ‌تر از مدادهای سخت‌تر مانند H1 استفاده کنید. همچنین برای مواردی که نیاز به پاک کردن طرح دارید باید از پاک کن‌هایی استفاده کنید که به بافت کاغذ آسیبی وارد نکنند. پیشنهاد ما به شما خرید یک پاک کن خمیری است که به نرمی و راحتی، خطوط اضافی را از روی مقوای نقاشی حذف می‌کنند.

اسفنج

اسفنج در نقاشی با آبرنگ، چندین کاربرد مختلف دارد. به این معنی که هم می‌توانید برای ایجاد برخی افکت‌های خاص از آن بهره ببرید و هم برای گرفتن آب اضافی قلم مو از آن استفاده کنید. همان‌طور که می‌دانید در صورت وجود آب اضافی برروی قلم مو ممکن است به کاغذ و طرح شما آسیب وارد شود، این درحالی است که اسفنج می‌تواند به‌طور کامل آب قلم مو را پاک کند. در صورتی که می‌خواهید برخی از اشتباهات نقاشی را اصلاح و یا رنگ‌های اضافی را از روی کاغذ پاک کنید، می‌توانید از دستمال کاغذی و یا دستمال حوله‌ای، کمک بگیرید.

سخن پایانی

در این مطلب به معرفی لیستی از وسایل مورد نیاز نقاشی با آبرنگ پرداختیم تا بتوانید با داشتن بهترین و کامل‌ترین لوازم از نقاشی با رنگ‌های زیبا و دوست‌داشتنی لذت ببرید. از آنجایی که برای هرکدام از وسایل ذکر شده مانند آبرنگ، کاغذ، قلم مو، میز طراحی و مانند اینها، گزینه‌های متنوعی به شما پیشنهاد می‌شود، باید به‌خوبی با آنچه که به آن نیاز دارید، آشنا باشید. اگر علاوه بر وسایل مورد نیاز نقاشی آبرنگ که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد، موارد دیگری جامانده است، بهتر است تجربیات خود را با ما و دیگر علاقه‌مندان به نقاشی با آبرنگ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

لوازم ضروری برای نقاشی با آبرنگ کدام است؟

ست آبرنگ، کاغذ و مقوای نقاشی، قلم مو، پالت رنگ، میز طراحی، آب و ظرف مخصوص آن، مداد و پاک کن از اصلی‌ترین لوازم موردنیاز برای نقاشی آبرنگ است.

بهترین قلم مو برای نقاشی با ابعاد بزرگ چیست؟

قلم موی نوک تیز و گرد(شماره 10 یا بیشتر) برای کشیدن نقاشی‌هایی که ابعاد بزرگ‌تری دارند، مناسب است.

مزیت‌های استفاده از میز طراحی برای نقاشی با آبرنگ شامل چه مواردی است؟

ثابت نگه داشتن کاغذ نقاشی، وجود مکان مجزا برای تمام وسایل، قابلیت تنظیم میز و شیب آن، کاهش خستگی در نقاشی با مدت زمان زیاد از مهم‌ترین مزایای استفاده از میز طراحی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *