گردن درد در اثر کار با کامپیوتر، قاتل خاموش گردن

گردن درد در اثر کار با کامپیوتر
در این مطلب میخوانید :

در دنیای امروزی استفاده از رایانه و نشستن پشت میز رایج شده است؛ به همین علت در اثر نشستن طولانی مدت پشت میز افراد ممکن است با مشکلاتی نظیر درد گردن، شانه و کمر دست و پنجه نرم کنند. گردن درد در اثر کار با کامپیوتر یکی از مشکلات شایعی است که به دلیل نادرست نشستن، استفاده از میز نامناسب، حالت نامناسب سر وغیره ایجاد می‌شود. برای پیشگیری از این مشکلات، باید از ورزش گردن استفاده کنید.
انجام حرکات کششی سبب می‌شوند تا عضلات شما کم‌تر دچار اسپاسم و عضلات گردن و شانه‌تان انعطاف پذیرتر شوند. باید توجه داشته باشید که چنانچه درد شما طولانی و شدید شد از روش‌های درمان گردن درد بر اثر کار با کامپیوتر استفاده کنید و یا با یک پزشک متخصص در این خصوص صحبت کنید. در ادامه این مقاله در خصوص گردن درد هنگام کار با کامپیوتر و روش‌های درمان و پیشگیری آن خواهید خواند.

علل گردن درد در هنگام کار با کامپیوتر

فاکتورهای متفاوتی وجود دارند که می‌توانند علل گردن درد شما باشند. شاید یکی از مهم‌ترین دلایل آن حالت نامناسب نشستن باشد. در ادامه به بررسی هر یک از این دلایل می‌پردازیم.

صندلی نامناسب

صندلی نامناسب یکی دیگر از عوامل مهم در بحث گردن درد و فشار وارد بر گردن است. در حقیقت اگر صندلی شما بالاتر از سطح میز باشد، باید خم شوید و به ستون فقراتتان آسیب می‌رسد. همچنین اگر صندلی حالت استانداری نداشته باشد منجر به نشستن نامناسب خواهد شد. چنانچه یک صندلی آرگونومیک مناسب و صحیحی نداشته باشد، می‌تواند مشکلات جسمی زیادی برای شما ایجاد کند. یک صندلی غیر استاندارد فشار ناهمسانی را به نقاط مختلف بدنتان وارد می‌کند. با این کار فشار زیادی به دیسک‌های فقراتی شما وارد می‌شود که می‌تواند سبب صدمات جبران ناپذیری شود.
شما می‌توانید با شناخت انواع صندلی و میز لپ تاپ خرید بهتری در تهیه میز لپ تاپ داشته باشید به همین منظور مقاله انواع میز لپ تاپ را مطالعه نمایید تا انتخابی صحیح داشته باشید.

وضعیت قرارگیری نمایشگر

وضعیت صحیح قرارگیری نمایشگر نیز یکی از عوامل مهم در ایجاد گردن درد در اثر کار با کامپیوتر است. معمولا نمایشگرها دارای پایه‌ای برای تنظیم ارتفاع هستند. سطح مناسب نمایشگر کمی پایین‌تر از چشم بیننده است. در این حالت فرد خم نمی‌شود و ستون فقرات حالت خنثی می‌گیرد.

میز کار نامناسب

یکی دیگر از موارد خارجی که سبب درد گردن می‌شود، میز کار نامناسب است. چنانچه میز، استانداردهای لازم همچون ارتفاع مناسب را نداشته باشد، دچار مشکل خواهید شد. ارتفاع میز کار باید به شکلی باشد که تمام متعلقات کامپیوتر و دفتر کار شما در یک ارتفاع صحیح قرار بگیرند و ستون فقرات در حالت نامناسبی قرار نگیرد. اگر در محیط کار شما چنین حالتی رعایت نمی‌شود، حتما یک قسمت برای کیبورد در نظر بگیرید تا آرنجتان حالت 90 درجه بگیرد.
اگر میز در سطح و ارتفاع بالاتری باشد، برای اینکه دستتان را به سطح برسانید، دچار اسپاسم عضلات و گردن درد خواهید شد. همچنین ممکن است سردرد و علائم دیگری را نیز تجربه کنید. اگر میز در سطح پایین‌تری قرار داشته باشد، برای اینکه خودتان را به سطح برسانید باید خم شوید و گردنتان را به سمت جلو بیاورید. در این زمان دچار اسپاسم عضلانی، گردن درد، کمر درد و سردرد خواهید شد.
بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم از ورزش گردن برای پشت کامپیوتر کمک بگیرید تا درد شما کاهش یابد. چنانچه از لپ تاپ استفاده می‌کنید باید آن را روی یک میز و پایه مناسب قرار دهید تا ارتفاع مناسب برای گردن و شانه‌ها رعایت شود. اگر می‌خواهید یکی از بهترین میزهای لپ تاپ را خریداری کنید می‌توانید به صفحه دسته بندی میز لپ تاپ در وب‌سایت گود وود مراجعه کنید و در صفحه محصول مشخصات این میزها را ببینید.


استفاده همزمان از اسناد کاغذی و کامپیوتر

ممکن است با دیدن این تیتر تعجب کرده باشید! چطور استفاده و جابه‌جایی کامپیوتر و اسناد می‌تواند به گردن آسیب بزند؟ در پاسخ باید بدانید، گرچه این فعالیت در بین کارمندان شرکت‌ها رایج است؛ اما حرکات مداوم سر به بالا و پایین در طولانی مدت باعث آسیب و درد گردن می‌شود.

حالت نامناسب نشستن

نشستن نامناسب به طور طولانی مدت در محیط کار فشار زیادی به گردن، کمر و شانه‌ها وارد می‌کند؛ از این رو این فاکتور مهم باید رعایت شود تا بتوانید از گردن درد در اثر کار با کامپیوتر جلوگیری کنید. یکی دیگر از مواردی که در زمان نشستن باید رعایت کنید، حالت صحیح سر و چانه است.
وضعیت بد سر مانند زمانی که چانه شما رو به جلو است و به صفحه نمایش نگاه می‌کنید، فشار زیادی را به بافت‌های گردن وارد می‌کند؛ به همین دلیل پس از مدت کوتاهی متوجه درد در سر، گردن، شانه و بازوهای خود می‌شوید. در این حالت عضلات گردن به طور مداوم منقبض می‌شوند و جریان خون در عضلات گردن کاهش می‌یابد؛ در نهایت احساس خستگی شدید خواهید کرد.
همچنین این انقباض می‌تواند سبب احساس درد در پشت سر شود. پس وضعیت سر و چانه خود در زمان نشستن را اصلاح و عادت صحیح نشستن را تمرین کنید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید مقاله نحوه صحیح نشستن را مطالعه نمایید.


چگونه زمان کار با کامپیوتر دچار گردن درد نشویم؟

برای پیشگیری از مشکلات ناشی از کار با کامپیوتر، باید نحوه صحیح نشستن را تمرین کنید تا دچار گردن درد، کمر درد، شانه درد و سردرد نشوید. همچنین نیاز است در زمان کار با کامپیوتر یا لپ تاپ ارتفاع صفحه نمایشگر تان را تنظیم کنید. چنانچه نمایشگر بالاتر یا پایین‌تر از سطح باشد می‌تواند در طولانی مدت صدمات جبران ناپذیری به گردن وارد کند.
زمانی که روی صندلی می‌نشینید، حتما فاصله و ارتفاع چشم و نمایشگر را تنظیم کنید. این فاصله باید به شکلی باشد که برای تماشای صفحه نیاز نباشد خم شوید؛ بلکه باید بتواند ستون فقرات را در حالت خنثی قرار دهد. به جای خم شدن، حتما از تکیه‌گاه صندلی استفاده کنید تا ستون فقرات خم نشود و قوز نکنید.
همچنین انجام حرکات کششی و تقویتی برای عضلات گردن و شانه می‌تواند از بروز مشکل جلوگیری کند. حتما زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید؛ چرا که بدن نباید به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت قرار بگیرد. بنابراین بعد از هر 5 دقیقه کار با کامپیوتر یا لپ تاپ یک مکث و استراحت کوتاه داشته باشید و هر 20 تا 30 دقیقه در حالت ایستاده بدن خود را بکشید. دقت داشته باشید که اگر گردن درد شما به طور طولانی ادامه داشت، حتما باید توسط پزشک متخصص ویزیت شوید تا علت دقیق و درمان مناسبی برایتان ارائه دهد.


ورزش گردن برای پشت کامپیوتر

همان‌طور که در تیتر قبلی نیز ذکر شد، باید فواصلی را بین کار برای ورزش گردن پشت کامپیوتر در نظر بگیرید تا با حرکات کششی وضعیت بدنی خود را بهتر کنید و کم‌تر دچار آسیب شوید. در ادامه ورزش‌هایی را برای گردن درد در اثر کار با کامپیوتر را معرفی می‌کنیم.

ورزش خم کردن افقی گردن

ورزش گردن برای درد ناشی از پشت کامپیوتر نشستن

اولین ورزشی که باید انجام دهید مربوط به خم‌کردن افقی گردن است. در این حالت دستان خود را روی سر بگذارید و سر را به سمت چپ بکشید. سر را به اندازه‌ای بکشید که نیروی کشش را در عضلات گردن خود احساس کنید. مواظب باشید بیش از حد این کار را انجام ندهید، همین که کشش را احساس کنید کافی است. در این حالت به مدت 15 ثانیه بمانید و سپس به حالت اولیه بازگردید.
حال نوبت به سمت راست می‌رسد. دست خود را روی سر بگذارید و سر را به آرامی به سمت راست ببرید و به مدت 10 تا 15 ثانیه نگه‌دارید و پس از آن به حالت طبیعی برگردید و دست خود را از روی سر بردارید.

ورزش خم کردن سر رو به جلو

یکی از ورزش‌های مناسب برای کاهش گردن درد در اثر کار با کامپیوتر، خم‌کردن سر به جلو است. در این نرمش باید سرتان را رو به جلو خم کنید. به طوری‌که چانه به سمت سینه خم شود. زمانی که سر را رو به جلو آوردید به طرف شانه چپ و راست حرکت دهید.
برای این ورزش می‌توانید از انگشتان‌تان نیز کمک بگیرید تا کشش عضلات به‌ درستی انجام شود. در هر حالت خم شدن سر به سمت چپ و راست 15 ثانیه بمانید و به حالت عادی برگردید. بهتری است این کار را چند بار تکرار کنید.

ورزش گرم کردن شانه

برای انجام این ورزش بهتر از روی صندلی خود بلند شوید و کمی از میز دور شوید. انگشتان دو دستتان را در هم قفل کنید و به سمت جلو و در راستای ارتفاع شانه بکشید. در این حالت باید کف دستتان به سمت بیرون باشد. این کار را برای مدت 15 ثانیه انجام دهید و در چند ست تکرار کنید. بعد از این نرمش، انگشتان دو دستتان را به پشت کمر مانند حالت قبلی قفل کنید و بکشید. این حرکت را برای مدت 10 تا 15 ثانیه ثابت نگه‌دارید و تکرار کنید.


نرمش پایین بردن چانه

در چهارمین ورزش باید چانه خود را به سمت سینه ببرید. این کار را تا جایی انجام دهید که یک نیروی کششی در پشت گردن خود احساس کنید. سپس برای مدت 15 ثانیه در این حالت بمانید و پس از آن به حالت اولیه بازگردید. این ورزش را در چند ست تکرار کنید.


نرمش چرخاندن شانه

بسیاری از افراد زمانی که تحت شرایط استرس‌زا کار می‌کنند، شانه‌هایشان به سمت بالا می‌آید. این حالت سبب ایجاد فشار در ناحیه شانه و گردن می‌شود. پس اگر برای انجام کارتان تحت فشار هستید، این نرمش را امتحان کنید. شانه‌های خود را با حالت چرخشی به بالا و پایین ببرید. این کار را چند بار تکرار کنید و سپس یک نفس عمیق بکشید.

2 پاسخ

  1. من بعد از خریدن صندلی مناسب برای میز کارم واقعا تازه متوجه شدم توی این سالها چه ظلمی به خودم میکردم..
    اما خب چیکار کنم با شرایط اقتصادی الان نمیتونستم چیز خوبی بخرم
    حالا الان خدارو شکر خریدم و خیلی راضیم

    1. سهیلا جان خیلی خوشحالیم که تونستی یه صندلی خوب بخری. امیدواریم همیشه بتونی بهترین شرایط رو برای خودت فراهم کنی 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *