روش‌های از بین بردن خراش چوب

از بین بردن خراش چوب
در این مطلب میخوانید :

برای حذف و از بین رفتن خط و خراش از سطوح چوبی روش‌های بسیاری وجود دارند. استفاده از راهکارهای سنتی در این زمینه همیشه در اولویت بوده است. برخی مواد جانبی همواره به کاربران توصیه می‌شوند که این فرایند را ساده‌تر می‌کنند. از بین بردن خراش چوب ظاهر زیبای لوازم و وسایل چوبی را حفظ می‌کند و از کهنه شدن وسایل شما پیشگیری می‌کند؛ در همین راستا به کار بردن راهکارهای ترمیم و تعمیر سطوح چوبی اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. شما می‌توانید از روش‌هایی که در ادامه به شما می‌گوییم برای حذف خطوط از روی لوازم چوبی استفاده کنید.

استفاده از چای برای رفع خط و خراش چوب

از بین بردن خراش چوب با استفاده از چای در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. این روش سنتی به شما کمک می‌کند که متریال چوبی خود را به خوبی نگهداری کنید و از ظاهر زیبای آن‌ها در طولانی مدت لذت ببرید. خراش‌های چوب در وسایلی مانند مبل، میز، صندلی و… ظاهری نازیبا در این لوازم به وجود می‌آورد. با دم کردن یک فنجان چای به سهولت می‌توانید این مشکلات را از بین ببرید! یک کیسه چای سیاه یا انواع چای‌های گیاهی را آماده کرده و آن را به همراه آب گرم در یک فنجان قرار دهید. بهتر است رنگ چای تیره‌تر شود تا تأثیر بیشتری برای رفع و از بین بردن خراش چوب داشته باشد.
بهتر است چای را با استفاده از یک گوش پاک کن بر روی خراش‌ها بکشید. با این روش هر چه چای بیشتر در محل مورد نظر باقی بماند، رنگ چوب‌ها از تیره تا روشن تغییر خواهد کرد.

روغن زیتون برای از بین بردن خراش چوب

از بین بردن خط و خش از روی چوب با استفاده از روغن زیتون هم قابل انجام خواهد بود. روغن زیتون یک لوسیون طبیعی برای حذف خط و خراش‌ها است. با استفاده از چند قطره از این ماده انواع خراش‌ها از روی سطوح چوبی از بین می روند. برای از بین بردن خراش چوب با استفاده از روغن زیتون، یک پارچه نرم را به این روغن آغشته کنید. سپس آن را با حرکات دایره‌ای‌شکل روی میز یا هر وسیله چوبی دیگری بکشید. با این روش پس از چند ثانیه خراش‌ها به صورت کامل از بین می روند. سپس یک پارچه خشک را بر روی سطوح چوبی مورد نظر بکشید تا سطح چوبی مربوطه به خوبی پاکسازی شود.

دقت کنید که میز نقاشی یک وسیله بسیار کاربردی است. استفاده زیاد از آن برای ترسیم با مداد و سایر لوازم التحریر نوک تیز در حالتی که از زیر دستی استفاده نمی‌کنید، احتمال آسیب دیدن این لوازم را افزایش می‌دهد. در صورتی که از یک میز باکیفیت استفاده کنید، با چنین مشکلاتی رو به رو نمی‌شوید. میز طراحی گود وود سطحی بسیار باکیفیت دارد که دوام و ماندگاری آن را افزایش می‌دهد. برای اطلاع از ویژگی‌ها و سفارش این محصول به صفحه میز نقاشی مراجعه کنید.

سس مایونز؛ راهکار خانگی حذف خراش‌های چوب

برای از بین بردن خط و خش از روی چوب، سس مایونز نیز یک ماده بسیار تأثیرگذار محسوب می‌شود. در ساخت این ماده از کمی روغن زیتون استفاده شده و سایر ترکیبات آن خاصیت از بین بردن خراش چوب را افزایش می‌دهند. از بین رفتن خراش‌های عمیق با استفاده از این سس به سهولت انجام می‌شود. با این روش زیبایی سطوح چوبی شما در طولانی مدت حفظ می‌شود. از بین بردن خط و خش از روی چوب ناشی از خراش خودکار و مداد از روی سطوح نیز با این ماده به سهولت انجام می‌گیرد.

برای رفع شکاف‌های بین چوب نیز از سس مایونز استفاده می‌شود. در این روش حتماً به جنس چوب مورد نظر دقت کنید. باقی ماندن روغن سس مایونز در میان شکاف‌ها سبب ورم کردن سطوح چوبی خواهد شد. ورم کردن شکاف‌ها، درزهای ایجاد شده بر روی سطوح چوبی را به خوبی پوشش می‌دهد. به این ترتیب خط و خراش‌ها به کلی از بین می روند.

مداد شمعی؛ یک وسیله مؤثر از بین بردن خط و خش از روی چوب

اگر میز تحریر شما خراشیده شده یا آسیب‌هایی بر روی چوب آن ایجاد شده، باید حتماً به دنبال روش‌هایی برای حذف خط و خراش‌های آن بگردید. در صورتی خط و خراش‌های ایجاد شده چندان عمیق نباشند، این روش کارایی دارد. شما می‌توانید مداد شمعی هم‌رنگ میز را پیدا کرده و آن را به سطح خراش‌ها بزنید. سپس دست خود را بر روی سطوح رنگ شده بکشید تا ذرات مداد شمعی در عمق خراش‌ها نفوذ کنند. این روش برای میزهای سفید کارایی بیشتری دارد. وسایل چوبی سفید رنگ شما با به‌کارگیری این فرایند به سادگی تعمیر می‌شوند.

اطلاعات کامل و دقیق در مورد محصول و دسته بندی آن: میز تحریز

استفاده از خمیر گردو برای پر کردن خراش‌ها

خمیر گردو یک ماده طبیعی فوق‌العاده برای حذف و از بین بردن خراش چوب محسوب می‌شود. برای استفاده از آن ابتدا گردو را پوست بگیرید. سپس پوست آن را خرد کرده و آسیاب کنید. در مرحله بعدی این مواد مدت زمانی باقی می‌مانند تا روغن بیندازند. کمی از خمیر را بر روی قسمت‌های خراشیده بمالید. پس از گذشت یک ساعت، محل مربوطه را با استفاده از یک دستمال پاکسازی کنید.

خش‌گیری به نام وازلین!

شما می‌توانید از مقادیری وازلین برای حذف کلیه خط و خش‌ها بر روی لوازم چوبی منزل استفاده کنید. برای استفاده از این ماده نیازی به تجربه زیادی ندارید و تنها کافی است کمی وازلین را بر روی خش ایجاد شده بکشید و به مدت ۲۴ ساعت به آن زمان بدهید.

خمیر دندان برای از بین بردن خراش چوب

خمیر دندان می‌تواند به رفع خراش‌های سطحی و جلا دادن چوب کمک کند. برای استفاده از این روش، مقداری خمیر دندان را با یک پارچه نرم به آرامی روی خراش بمالید. سپس، با یک پارچه تمیز و مرطوب دیگر خمیر دندان را پاک کنید و سطح چوب را جلا دهید.

بتونه چوب برای از بین بردن خط و خش از روی چوب

بتونه چوب همرنگ چوب را انتخاب کنید و آن را با کاردک روی خراش بمالید. بعد از خشک شدن بتونه، سطح آن را با سمباده صاف کنید و در نهایت، آن را با رنگ یا جلا چوب بپوشانید.

راه‌های جلوگیری از ایجاد خط و خراش بر روی چوب 

برای این که با این مشکلات در وسایل چوبی خود رو به رو نشوید، باید به چند نکته کاربردی دقت داشته باشید. این مجموعه نکات را در زیر مشاهده می‌کنید:

  1. از چوب انواع لوازم خانگی خود در برابر نور و حرارت خورشید مراقبت کنید. اشعه مضر خورشید به وسایل چوبی شما به شدت آسیب می‌رساند و سبب افت کیفیت این اقلام خواهد شد. 
  2. از حرکت دادن ناگهانی و جابه‌جایی‌های آسیب زننده وسایل چوبی به شدت پرهیز کنید. بسیاری از شکاف‌ها، خط و خراش‌های عمیق و سطحی در اثر جا به جایی غیر اصولی وسایل ایجاد می‌شوند. پیش از آن که به دنبال روش‌های از بین بردن خراش چوب بگردید، به این نکات دقت کنید!
  3. در طول مدت استفاده همواره به نظافت به موقع این لوازم دقت داشته باشید. باقی ماندن آلودگی‌ها بر روی میز، به کیفیت سطح آن آسیب می‌رساند و ریسک ایجاد خط و خش را افزایش می دهد. 
  4. برای محافظت بهتر از سطوح بهتر است از مقادیری روغن بر روی چوب استفاده کنید. 

جمع بندی

در این بخش در رابطه با روش‌های از بین بردن خراش چوب و راهکارهای حذف کامل این مشکلات اطلاعاتی را بررسی کردیم. هر یک از انواع راهکارهای ارائه شده با استفاده از مواد در دسترس و وسایل و ابزارهای سنتی قابل اجرا خواهند بود. شما می‌توانید در این زمینه از رنگ جلاها و براق‌کننده‌های در دسترس نیز استفاده کنید و کیفیت ظاهر این محصولات را افزایش دهید.

انواع روش‌های رفع خراش از روی چوب در زمان کوتاهی این مشکلات را برطرف می‌کنند. بهتر است برای پیشگیری از این مشکلات که سبب نازیبا شدن میزها و صندلی‌های چوبی شما می‌شوند، به روش‌های نگهداری اصولی از این تجهیزات دقت داشته باشید تا در طولانی مدت با این مشکلات رو به رو نشوید. یا اینکه محصولات چوبی باکیفیت انتخاب کنید. کیفیت و زیبایی را از گود وود بخواهید.

سؤالات متداول

بهترین روش برای از بین بردن خراش چوب کدام است؟

پاسخ بسته به عمق و نوع خراش متفاوت است. خراش‌های کوچک و سطحی با روش‌های ساده‌ای مانند روغن زیتون، سس مایونز، مغز گردو، خمیر دندان یا مداد شمعی از بین می‌روند. برای خراش‌های عمیق بهتر است از بتونه چوب یا از یک نجار کمک بگیرید.

چرا خط و خش‌های وسایل چوبی را از بین ببریم؟

بدون شک هیچ کس نمی‌خواهد از یک میز فرسوده با ظاهری کهنه و قدیمی استفاده کند! راهکارهای ارائه شده در راستای حذف مشکلات وسایل چوبی و جلوه زیباتر آن‌ها ارائه شده‌اند.

چه روغن‌هایی برای رفع خط و خراش از سطوح چوبی پیشنهاد می‌شوند؟

انواع روغن مینرال، روغن‌های زیتون و… در زمینه حذف کامل و از بین بردن خط و خراش‌های چوب کارایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *