5 ویژگی منحصر به فرد بهترین صندلی برای مطالعه

در این مطلب میخوانید :

انتخاب بهترین صندلی برای مطالعه با توجه به نشستن‌های طولانی مدت در زمان تحصیل و به خصوص درس خواندن برای کنکور بسیار حائز اهمیت است. بهترین صندلی برای مطالعه طولانی، آن است که به ستون فقرات و مهره‌های بدن آسیب نرساند. در حقیقت، نشستن‌های طولانی‌ مدت در سال کنکور و به‌طور کلی زمان تحصیل به منظور انجام مطالعه‌های طولانی مدت، نیازمند بهترین صندلی برای درس خواندن است که متناسب با ارگونومی و استاندارد‌های بدن طراحی و تولید شود.
نکته بسیار مهمی که باید در مورد صندلی‌های مناسب برای مطالعه و ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد آن‌ها بدانید این است که در وهله اول این صندلی‌ها باید دارای طراحی ارگونومیک باشند. علاوه بر این، بهترین صندلی برای مطالعه باید ویژگی‌هایی مانند قابلیت تنظیم ارتفاع و نشیمن‌گاه راحت نیز داشته باشد تاموجب خستگی گردن و کمر نشود و به بدن آسیب نرساند.

اهمیت استفاده از بهترین صندلی برای مطالعه

جالب است بدانید که تا به امروز صندلی‌های نسبتاً زیادی با هدف استفاده طولانی مدت برای مطالعه، توسط طراحان مختلف طراحی و تولید شده‌اند. هر کدام از این صندلی‌ها، قابلیت‌های مخصوص به خود را دارند و به دنبال آن، کاربردهای مخصوصی نیز برای آن‌ها بیان شده است. دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور به سبب داشتن ساعت مطالعه طولانی، بیشترین زمان روز و بیداری خود را بر روی صندلی و پشت میز مطالعه می‌گذرانند.
علاوه بر این، از آنجایی که بدن انسان برای نشستن طولانی مدت طراحی و ساخته نشده است، در نتیجه، نشستن غیر اصولی می‌تواند آسیب‌های بسیاری را برای شما به دنبال داشته باشد. متاسفانه برخی از این آسیب‌ها جبران ناپذیر است و در سنین بالاتر سبب ایجاد مشکلاتی مثل آرتروز گردن و دیسک کمر خواهد شد. به همین دلیل و به منظور جلوگیری از بروز این دست از مشکلات، طراحان اقدام به طراحی و تولید صندلی‌های مخصوص مطالعه کردند.
صندلی‌های مخصوص مطالعه با هدف تصحیح وضعیت نشستن طراحی شده‌اند. این صندلی‌ها می‌توانند در زمان مطالعه بدن شما را در وضعیتی قرار دهند که شما کمتر احساس خستگی و فشار بر روی ستون فقرات و مهره‌های کمر خود کنید. اگر شما نیز جزو داوطلبان کنکور هستید و یا در دسته افراد کتابخوان قرار می‌گیرید، پس برای مطالعه بهتر و مفید‌تر باید در بستر و محیط مناسب نیز قرار بگیرید. صندلی‌های مطالعه با قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند، این بستر را برای شما فراهم می‌کنند.

ویژگی‌های یک صندلی مطالعه استاندارد

ممکن است برای شما نیز این حالت پیش آمده باشد که پس از مدتی نشستن بر روی صندلی، خسته شده و در کمر و یا سایر اعضای بدن احساس ناراحتی و درد کنید. نشستن بر روی یک صندلی نامناسب و غیر اصولی سبب ایجاد درد در بدن ما می‎شود. شایان ذکر است، استفاده از صندلی نامناسب علاوه ‌بر اینکه می‌تواند به بدن ما آسیب بزند، راندمان مطالعه ما را نیز کاهش خواهد داد.
به همین دلیل استفاده از یک صندلی استاندارد برای بالا بردن کیفیت زندگی شما بسیار ضروری است. بسیاری از مشاوران کنکور، مطالعه در یک محیط با نور و دمای مناسب و همچنین نشستن بر روی صندلی مطالعه را یکی از راه‌های افزایش ساعت مطالعه معرفی می‌کنند؛ همین جا مقاله روش اصولی افزایش ساعت مطالعه را برای اطلاعات تکمیلی به شما پیشنهاد می‌کنیم.
اما سوالی که ایجاد می‌شود این است، یک صندلی استاندارد برای مطالعه باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ در ادامه این بخش به بررسی ویژگی‌های مهمی که یک صندلی مطالعه استاندارد باید داشته باشد، می‌پردازیم.

 1. طراحی ارگونومیک  

با افزایش ساعات مطالعه و به دنبال آن نشستن‌های طولانی مدت بر روی صندلی، بدن خشک و خسته می‎شود و به دنبال آن، اشتیاق به مطالعه نیز کاهش پیدا می‌کند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های که یک صندلی استاندارد برای مطالعه باید داشته باشد، داشتن طراحی ارگونومیک است. 

توجه داشته باشید، اکثر متخصصین ارتوپد معتقدند که بهترین صندلی برای مطالعه، صندلی است که پشتی آن به شکل S انگلیسی باشد. صندلی‌هایی با پشتی ارگونومیک به دلیل داشتن پشتی صندلی به شکل S به راحتی گودی کمر را پر می‌کنند. به این ترتیب، این نوع صندلی‌ها هیچ‌گونه آسیبی به ستون فقرات و مهره‌های کمر و گردن وارد نمی‌کنند.

 1. قابلیت تنظیم ارتفاع 

یکی دیگر از ویژگی‌هایی بسیار مهمی که یک صندلی مناسب برای مطالعه طولانی مدت باید داشته باشد، قابلیت تنظیم ارتفاع است. متخصصان ارتوپد معتقدند که در هنگام نشستن بر روی صندلی، لازم است که زانوها نسبت به کف زمین یک زاویه 90 درجه ایجاد کنند. همچنین، باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که قابلیت تنظیم ارتفاع تنها محدود و مختص به کفی صندلی مطالعه نیست. در حقیقت، بایستی دسته‌ها، حتی پشتی و گردنی صندلی نیز  قابل تنظیم باشند.

با این حال در برخی موارد پس از تنظیم صندلی، حالت نشستن و تسلط ما بر روی میز کاهش می‌یابد. در واقع، متخصصان ارتوپد و محققان این حوزه به همان اندازه که به صندلی مناسب اهمیت می‌دهند، وجود میز مطالعه اصولی را نیز در حفظ سلامت بدن بسیار تاثیرگذار می‌دانند. 

بهتر است بدانید که به اعتقاد متخصصان بهترین میز مطالعه، میزی است که در حالت ایده‌آل بین ۶۶ تا ۷۶ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد. شایان ذکر است که در اغلب موارد فرم بدن در پشت میزهایی که کمتر یا بیشتر از این ارتفاع دارند، غلط بوده و به سلامت بدن آسیب می‌زنند. برای آشنایی بیشتر با ویژگی‌های بهترین میز تحریر مقاله لینک داده شده را بخوانید.

 1. اهمیت وجود پشتی و گردنی راحت در بهترین نوع صندلی مطالعه

پشتی صندلی آن قسمت از صندلی مطالعه است که ما به آن پشت می‌دهیم. از آنجایی که در بسیاری از ما به صورت ناخودآگاه حالت ستون فقرات از شکل S به C تغییر حالت می‌دهد، در نتیجه وجود یک پشتی نرم و راحت بسیار حائز اهمیت است. ممکن است به نظر شما اینطور بیاید که این مسئله مهم نیست، در حالی که تکرار این اتفاق به مرور زمان سبب ایجاد مشکلاتی در ستون فقرات و مهره‌های کمر ما می‌شود. 

در صندلی‌هایی که به صورت اختصاصی برای مطالعه طراحی شده‌اند، یک بالشتک‌ نرم و کوچکی از جنس مموری نیز بر روی پشتی صندلی قرار دارد. در حقیقت، این بالشتک از ورود فشارهای اضافه به مهره‌های کمر و ستون فقرات جلوگیری می‌کند. 

متاسفانه صندلی من در زمان کنکور اصلا صندلی مخصوص و یا حتی مناسب مطالعه محسوب نمی‌شد. در واقع با اینکه ارتفاع صندلی و میز مطالعه مناسب و اصولی بود، ولی پشتی صندلی یک عامل خسته کننده در زمان مطالعه به شمار می‌آمد. 

به همین دلیل، پس از چند ساعت مطالعه خسته می‌شدم و به نشستن بر روی زمین روی می‌آوردم، همین موضوع نیز سبب ایجاد آسیب به کمر و گردنم شد. در نهایت با ورزش و رعایت تعدادی نکات توانستم تا حدی وضعیت کمر و حالت ستون فقراتم را بهبود بخشم. بنابراین، به شما پیشنهاد می‌کنم، به هیچ وجه از اهمیت صندلی و پشتی آن غافل نشوید. 

 1. با کیفیت بودن جنس رویه و تشک در بهترین صندلی مطالعه راحتی

وجود رویه و تشک باکیفیت یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های است که یک صندلی استاندارد برای مطالعه، باید داشته باشد. در واقع به سبب نشستن‌های طولانی مدت بر روی صندلی، جنس پارچه‌ی صندلی باید دارای قابلیت تنفس باشد تا به این ترتیب، موجب تعریق فرد نشود. 

در غیر این صورت، سبب چسبیدن لباس بر بدن و در نهایت سبب ایجاد حساسیت‌ و در برخی موارد مشکلات پوستی جدی می‌شود. از جمله پارچه‌هایی که قابلیت تنفسی بالایی دارند، می‌توان به بامبو، پنبه، ابریشم، پلی استر، نایلون، ویسکوز، ریون و پشم مرینو اشاره کرد.  

 1. اهمیت وجود دسته‌ها در بهترین مدل صندلی مطالعه

دسته‌های صندلی نیز از جمله مهم‌ترین و البته اساسی‌ترین اجزای یک صندلی مطالعه هستند. دلیل اهمیت دسته‌ها در صندلی مطالعه، نقش غیر قابل انکار آن‌ها در کاهش فشار روی گردن و شانه‌ها است. در حقیقت، اگر دسته صندلی در ارتفاع و جایگاه درست خود نصب شود، می‌تواند به طور چشم‌گیری سبب کاهش فشار وارد شده بر روی مهره‌های گردن شود. 

با توجه به تمام موارد بیان شده در مورد ویژگی‌هایی که یک صندلی مطالعه باید داشته باشد، ممکن است برای شما این سوال ایجاد شود، صندلی مناسب را از کجا می‌‌توان تهیه کرد؟ گود وود یک مجموعه فعال در زمینه تولید انواع صندلی، میزهای مطالعه و سایر اقلام اینچنینی است. صندلی گود وود، از باکیفیت‌ترین چوب‌های سه لایه ساخته شده و دارای نشیمن با رویه ضد آب نیز است. علاوه بر این، از آنجایی که امکان جدا کرده قطعات صندلی نیز وجود دارد، بسیار سبک است. برای آشنایی بیشتر با مشخصات و قیمت این محصول به صفحه محصول صندلی گود وود مراجعه کنید.

راهنمای خرید بهترین صندلی مناسب مطالعه

در این بخش قصد داریم به معرفی نکاتی که لازم است در زمان خرید صندلی به آن توجه داشته باشید بپردازیم. 

 1. صندلی باید بر اساس کاربری که برای آن در نظر دارید، انتخاب شود. 
 2. همانطور که اشاره کردیم، کیفیت جنس و متریال مورد استفاده در ساخت صندلی بسیار مهم است. 
 3. صندلی مورد نظر برای مطالعه باید دارای قابلیت تنظیم بوده و موجب حفظ سلامت بدن شود.
 4. دوام و مقاومت بالای صندلی نیز بسیار حائز اهمیت است. 
 5. صندلی مناسب مطالعه، صندلی است که قابل تمیز کردن نیز باشد. 
 6. در صورتی که صندلی را به صورت آنلاین خریداری می‌کنید، حتماً به نظرات کاربران در مورد آن توجه داشته باشید.
 7. ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب یکی دیگر از ویژگی‌های مهمی است که یک صندلی باید داشته باشد. 

اگر شما نیز قصد خرید یک صندلی مناسب و مخصوص مطالعه را دارید، ما به شما توصیه می‌کنیم تا به سایت مجموعه گود وود سر بزنید. مجموعه گود وود رسالت خود در زندگی را طراحی و ساخت وسیله‌های چوبی که زندگی رو برای افراد آسان‌تر می‌کنند، می‌داند. از این رو، محصولات تولید شده در مجموعه گود وود علاوه بر کیفیت بسیار عالی، طراحی فوق العاده‌ای نیز دارند.   

چه نوع صندلی گزینه مناسبی برای مطالعه محسوب می‌شوند؟

صندلی مخصوص مطالعه باید دارای ویژگی‌های مانند، قابلیت تنظیم ارتفاع، پشتی نرم و راحت، نشیمن راحت با پارچه قابل تنفس، بدنه و طراحی ارگونومیک باشد.

منظور از صندلی مطالعه مبلی چیست؟

جالب است بدانید که بسیاری از افراد کتابخوان صندلی‌های مطالعه که دارای طراحی مبل مانند هستند را ترجیح می‌دهند. بنابراین طراحان، صندلی‌هایی را طراحی کردند که علاوه بر اینکه قابلیت‌های و ویژگی‌های بیان شده در این مقاله را دارند، در قالب مبل نیز هستند.

ارتفاع صندلی مطالعه باید چقدر باشد؟

ارتفاع مناسب برای صندلی مخصوص مطالعه باید حدود 40 تا 53 سانتی‌متر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *