از 28 اردیبهشت تا پایان 1 خرداد، به ازای هر یک میلیون خرید 100 هزار تومان تخفیف بگیرید!

سبک نقاشی کوبیسم؛ یک رویکرد آوانگارد برای بازنمایی واقعیت

سبک نقاشی کوبیسم
در این مطلب میخوانید :

کوبیسم یکی از تأثیرگذارترین سبک‌های نقاشی قرن بیستم است که در پاریس متولد شد. این سبک، انقلابی در نقاشی ایجاد کرد و به جای نمایش موضوع از یک زاویه، حالت‌های مختلف آن را به طور همزمان به تصویر می‌کشید.

نقاشی‌های کوبیستی به دلیل استفاده از رنگ‌های ساده و خنثی و اشکال هندسی، ظاهری چند‌تکه و غیر معمول دارند. اما خلاقیت و نوآوری این سبک فقط به نقاشی ختم نمی‌شود و سایر هنرها مثل مجسمه‌سازی، دیزاین، معماری، ساخت ظروف و موارد دیگر را هم شامل می‌شود. آیا سبک نقاشی کوبیسم‌ با فرم های شکسته و رنگ‌های خاصی که استفاده می‌کند برای شما نیز جذاب است، یا دوست دارید با این روش یک نقاشی زیبا خلق کنید؟ اگر پاسختان مثبت است، در ادامه این مقاله با ما همراه شوید تا با هم سبک کوبیسم را مطالعه کنیم و گام به گام با این سبک جذاب آشنا شویم.

سبک کوبیسم چیست؟

سبک کوبیسم چیست

قبل از قرن بیستم، نقاشی بیشتر تقلیدی از طبیعت بود، هنرمندان سعی می‌کردند نقاشی‌ها را تا حد امکان واقعی اجرا کنند؛ اما سبک نقاشی کوبیسم (cubism) به دنبال ساده‌سازی بود و دیدگاه جدیدی به نقاشی ارائه داد. این سبک نظریه‌های قدیمی مبنی بر تقلید از طبیعت را رد می‌کرد و هنرمندان کوبیسم مجبور به کپی‌برداری دقیق از واقعیت نبودند. آنها واقعیت جدیدی را در نقاشی خلق می‌کردند.

در نقاشی‌های کوبیسم اشیاء به شکل ساده به تصویر کشیده می‌شوند، هنرمندان با فرم‌های هندسی و شکسته در فضای کم‌عمق نقاشی‌ را طراحی می‌کنند. سبک کوبیسم دنیای جدیدی را در نقاشی به هنرمندان هدیه میدهد، این سبک نقطه شروع بسیاری از سبک‌های انتزاعی مانند ساخت‌گرایی و نئوپلاستیسیسم است.

چگونه بهترین مدل نقاشی سبک کوبیسم را انتخاب کنیم؟

انتخاب مدل برای سبک کوبیسم ممکن است کمی دشوار باشد، اما با کمک عنوان پیشنهادی راحت‌تر می‌توانید از طبیعت بی‌جان، پرتره، منظره یا حتی اشیاء انتزاعی به عنوان مدل خود استفاده کنید.

مدل‌هایی را انتخاب کنید که جزئیات پیچیده نداشته باشند و تمرکز خود را بر روی شکل، الگو و بافت اشیاء بگذارید. استفاده از نور و سایه می‌تواند به نقاشی شما عمق و بُعد ببخشد، توجه داشته باشید انتخاب بهترین مدل برای نقاشی کوبیسم به سلیقه و اهداف شما بستگی دارد.

در دنیای هنر نقاشی سبک‌های متفاوتی وجود دارد که هر کدام ویژگی و نشانه‌های خاص خود را دارد. اما نکاتی کلی وجود دارد که می‌تواند به شما در انتخاب مدل مناسب کمک کند؛ اگر به شناخت سبک‌ها دیگر علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم انواع سبک نقاشی را مطالعه کنید و نظر خود را برای ما به اشتراک بگذارید.

آموزش نقاشی کوبیسم

برای اجرای نقاشی سبک کوبیسم نکاتی را باید رعایت کرد، هدف این آموزش کمک به شما برای خلق آثار زیبا و خلاقانه است. بنابراین منظور ۷ تکنیک کلیدی کوبیسم را معرفی می کنیم، تا شما بتوانید کار با این سبک را امتحان کنید.

 1. در سبک کوبیسم، تمرکز اصلی روی شکل و فرم اشیاء است. به همین دلیل، اشیایی مانند آلات موسیقی، بطری‌ها، لیوان‌ها، روزنامه‌ها و پیکره‌های انسانی که شکل‌های جالبی دارند، سوژه‌های رایج در این سبک هستند.
  با مدل‌هایی که شکل‌های هندسی یا زاویه‌های مختلف دارند، تمرین کنید.
 2. کوبیسم‌ها سوژه مورد نظر نقاشی خود را از زاویه‌های متعددی نگاه می‌کنند و هیچ‌گونه سایه و روشنی برای ایجاد بُعد اضافه نمی‌کنند به همین دلیل ظاهری صاف و دو بعدی دارند.
  زاویه های مختلف سوژه را روی‌هم، یا در کنار هم قرار دهید؛ سپس تناسب بین خطوط اشیاء و سایه‌ها را همان‌طور که می‌بینید نقاشی کنید.
 3. یکی از شناخته‌شده‌ترین تکنیک‌های کوبیسم استفاده از اشکال هندسی برای نشان دادن فرم اشیاء است. سعی کنید جزئیات را حذف کنید و فقط روی فرم کلی تمرکز کنید.
  به‌راحتی می‌تواند یک بینی را مثلث و یک شانه را به مستطیل تبدیل کنید، این تکنیک سبک دو بعدی کوبیسم را به شما آموزش می‌دهد.
 4. استفاده از خطوط ضخیم و تیز برای ترسیم اشیاء یکی دیگر از تکنیک‌های کوبیسم. حتی می‌توانید از خط کش برای ایجاد خطوط استفاده کنید.
  بنابراین، سعی کنید فرم اشکال خود را با خطوط کلی نشان دهید.
 5. تکنیک دیگر کوبیسم کلاژ است، با استفاده از تکه‌های مختلف مواد مانند کاغذ، پارچه و روزنامه ساخته می‌شود.
  از سوژه خود عکس بگیرید، چاپ کنید و آن را به شکل‌های هندسی برش دهید تکه‌ها را روی بوم بچسبانید و نقاشی خود را طراحی کنید.
 6. بسیاری از نقاشی‌های کوبیسم از رنگ‌های رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، اخرایی، سیاه، آبی یا سبز استفاده می‌کنند. زیرا رنگ‌های خاموش تأکید بیشتری روی موضوع را نشان می‌داد و با جلوه دادن رنگ‌های روشن نگاه بیننده را منحرف نمی‌کرد.
  از یک پالت رنگی محدود برای نقاشی خود استفاده کنید، از رنگ‌های روشن فقط برای جزئیات استفاده کنید.
 7. در سبک کوبیسم، خطوط و اشکال می‌توانند هم‌پوشانی داشته، با این روش اشیاء به صورت تکه‌تکه نقاشی می‌شود.
  این تکنیک می‌تواند به دید هنری و خلاق شما برای ایجاد عمق در نقاشی کمک کند.

علاوه بر شناخت روش‌های اجرای یک نقاشی، یکی از مسائل خیلی مهم در دنیای هنر و نقاشی استفاده از لوازم استاندارد است که در کیفیت کار هنرمند تأثیر زیادی دارد، گودوود برای راحتی در این زمینه لوازم استاندارد مورد نیاز در زمینه‌های کاربردی، برای شما هنرمند خلاق طراحی کرده است.

علاوه بر شناخت روش‌های اجرای یک نقاشی، یکی از مسائل خیلی مهم در دنیای هنر و نقاشی استفاده از لوازم استاندارد است که در کیفیت کار هنرمند تأثیر زیادی دارد، گودوود برای راحتی در این زمینه لوازم استاندارد مورد نیاز در زمینه‌های کاربردی، برای شما هنرمند خلاق طراحی کرده است.

سبک نقاشی کوبیسم متعلق به کدام نقاش است؟

دیدار و همکاری دو نقاش برجسته پابلو پیکاسو و ژرژ براک در پاریس، نقطه عطفی در تاریخ هنر بود. این دو هنرمند با ایده‌های جدید و خلاق خود، نقاشی‌هایی انتزاعی با سبک کوبیسم را بنیان نهادند و انقلابی در دنیای نقاشی به‌وجود آمد.

عنوان کوبیسم توسط منتقد هنری فرانسوی، لویی واکسل نام‌گذاری شده است. او پس از دیدن مکعب‌های کوچک (به فرانسوی cubes) در مناظری که براک در سال 1908 نقاشی کرده بود، اصطلاح کوبیسم را برای توصیف این سبک جدید نقاشی استفاده کرد.

پابلو پیکاسو:

پابلو پیکاسو (1881-1973)نقاش، مجسمه‌ساز، چاپگر، طراح صحنه، شاعر و نویسنده اسپانیایی بود. او یکی از تأثیرگذارترین هنرمندان قرن بیستم و پدر کوبیسم به حساب می‌آید. پیکاسو در طول زندگی پربار خود، سبک‌های مختلف نقاشی را تجربه کرد و آثار ماندگاری خلق کرد، می‌توان به دوره آبی، دوره صورتی و گرنیکا از آثارش اشاره کرد.

ژرژ براک:

ژرژ براک(1882-1963) نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی بود. او به همراه پیکاسو نقش کلیدی در پیدایش و توسعه کوبیسم ایفا کرد. براک به استفاده از اشکال هندسی و رنگ‌های خنثی در نقاشی‌هایش معروف بود.

تاریخچه کوبیسم

کوبیسم در دنیای نقاشی زمینه را برای آزمایش سبک‌های جدید و نوآورانه فراهم کرد. این سبک دیدگاه متفاوتی به هنر ارائه داد و استانداردهای جدیدی را برای نقاشی تعیین کرد.

محققان تاریخ کوبیسم را به چند مرحله تقسیم کرده‌اند:

1- (کوبیسم تحلیلی)
این دوره بین سال‌های 1910 و 1912 در فرانسه به‌عنوان یک جنبش هنری کوتاه اما بسیار مهم و تاثیرگذار بود. پیکاسو و براک نقشی کلیدی در پیدایش و توسعه این سبک داشتند.
2- (کوبیسم ترکیبی)
تا حدود سال 1919، زمانی که جنبش سوررئالیستی محبوبیت پیدا کرد، تداوم داشت. نقاشی‌های این دوره رنگارنگ‌تر و انتزاعی‌تر از دوره قبلی هستند و خوان گریس از جمله نقاشان برجسته این دوره شناخته شده است.

3- (کوبیسم متأخر)
سال‌های 1914 تا 1921 در زمان جنگ جهانی اول باعث افول کوبیسم در اروپا شد و آخرین مرحله کوبیسم به‌عنوان یک جنبش پیشرو معرفی می‌شود، فرناند لژر معروف‌ترین هنرمند در این دوره است.

شروع جنگ جهانی اول، موجب افول سبک کوبیسم در اروپا شد. براک و بسیاری از هنرمندان دیگر برای مبارزه در جنگ فراخوانده شدند و جنگ باعث کشته شدن بسیاری از دوستان پیکاسو که با او همکاری داشتند شد.

بعد از اتمام جنگ، سبک کوبیسم راه را برای سایرایده‌های رادیکال جدید در نقاشی باز کرد. این سبک موفق شد با برانگیختن احساسات جدید در مردم، دیدگاه متفاوتی را در هنر ایجاد کند و استاندارد جدیدی را برای آنچه به‌عنوان یک اثر هنری پذیرفته‌شده است، تعیین کند.

«هنر دیگر نباید از نظر زیبایی‌شناختی درست یا زیبا باشد تا یک شاهکار باشد» (هوینگ، 1999).

معروف ترین هنرمندان و نقاشی های سبک کوبیسم

 • پابلو پیکاسو
نقاشی به سبک کوبیسم، پابلو پیکاسو
(پابلو پیکاسو، ظهور کوبیسم و آثار نمادین)
 • ژرژ براک
سبک نقاشی کوبیسم (cubism)، اثر ژرژ براک
( ژرژ براک، نقاشی رنگ روغن صبر، فرانسه)
 • ژان متزینگر
نقاشی های معروف سبک کوبیسم، ژان متزینگر
(ژان متزینگر، رقصنده در کافه Reproduction )
 • آلبر گلیز
نقاشی های معروف سبک کوبیسم، آلبر گلیز
(آلبرت گلیز، رنگ روغن روی بوم، 1911 پرتره ژاک نیرال)
 • روبرت دلونه
آثار معروف سبک نقاشی کوبیسم، روبرت دلونه
( رابرت دلونه، رنگ روغن روی بوم ، 1926، تور ایفل)
 • هانری لو فاوکونیر
نقاشی های معروف سبک کوبیسم، هانری لو فاوکونیر
(هانری لو فاکنیه ،1912، درخت)
 • خوان گریس
نقاشی های معروف سبک کوبیسم، خوان گریس
(خوان گریس، رنگ روغن روی بوم، 1913 طبیعت بی جان با گلابی و انگور روی میز)
 • فرنان لژر
نقاشی های معروف سبک کوبیسم، فرنان لژر
(اثر فرنان لژر بوم سبک نقاشی کوبیسم،، بدون عنوان، 1954)

آشنایی با سبک کوبیسم دریچه‌ای نو در دنیای هنر به روی من گشود و داستانی از جهان ناشناخته درونم را در هر اثر روایت می‌کند. رهایی از قیدوبندهای هنر رئال و درک تازه از خلاقیت، هدیه این سبک به من بود. کوبیسم‌ها همواره به دنبال رد قوانین بودند، پس سخت‌گیری را کنار بگذارید، با این تکنیک بازی کنید و نقاشی‌های منحصر به فرد خود را خلق کنید.

اما برای خلق این آثار، آموزش و تجربه به تنهایی کافی نیستند. من با استفاده از لوازم استاندارد از نقاشی لذت بیشتری را خواهم برد. به همین دلیل، به شما پیشنهاد می‌کنم به صفحه میز طراحی گودوود نگاهی بیاندازید. استفاده از این میز که مخصوص نقاشان و طراحان است، نقاشی برای شما لذت‌‌بخش‌تر می‌شود و می‌توانید با تمرکزبیشتر، آثار هنری خلاقانه‌تری اجرا کنید.

سخن پایانی

در این مقاله، به بررسی سیر تحول، تاثیرات و جایگاه بالای سبک کوبیسم در تاریخ هنر به عنوان یک سبک هنری منحصر به فرد پرداختیم. کوبیسم نه تنها دید هنری را دگرگون کرد، بلکه دریچه‌ای نو به سوی دنیای خلاقیت و بیان هنری گشوده است. پیکاسو و براک، بنیانگذاران این سبک، با به تصویر کشیدن مدل از زوایای مختلف، انقلابی در نحوه نمایش اشیاء در نقاشی ایجاد کردند.

این سبک با نمایش کامل‌تر سوژه و ایجاد حس حرکت، تحولات عظیمی در دنیای هنر ایجاد کرد. سبک کوبیسم به هنرمندان آزادی عمل و خلاقیت بیشتری می‌دهد تا دنیای درونی خود را به تصویر بکشند و از قید و بندهای واقعیت عبور کنند.

ارزش و اعتبار کوبیسم نه تنها تاریخ هنر را تحت تاثیر قرار داده، بلکه درهای دنیای هنری را به روی نسل‌های آینده گشوده است. این سبک الهام‌بخش هنرمندان بسیاری در سراسر جهان بوده و به عنوان نقطه عطفی در تاریخ هنر مدرن شناخته می‌شود. اگر علاقمند به این سبک هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم بخوانید. نظرات و سوالات خود را در مورد این سبک خاص نقاشی با ما در میان بگذارید.

1- چه ویژگی‌هایی نقاشی کوبیسم را از سایر سبک‌های هنری متمایز می‌کند؟

نقاشی‌های کوبیسم اشیاء را به اشکال هندسی ساده تجزیه می‌کنند و آن‌ها را از زوایای مختلف به تصویر می‌کشند.

2- چه هنرمندانی به‌عنوان نمونه‌های برجسته نقاشی کوبیسم شناخته می‌شوند؟

پابلو پیکاسو و ژرژ براک دو نمونه برجسته از هنرمندان سبک نقاشی کوبیسم شناخته‌شده‌اند.

3- آیا کوبیسم تنها در نقاشی به کار می‌رود یا در هنرهای دیگر نیز دیده می‌شود؟

کوبیسم علاوه بر نقاشی، در سایر حوزه‌های هنری مانند مجسمه‌سازی و معماری نیز تأثیرگذار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *