از 28 اردیبهشت تا پایان 1 خرداد، به ازای هر یک میلیون خرید 100 هزار تومان تخفیف بگیرید!

متفاوت ترین ایده ها برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک

دکوراسیون اتاق خواب کوچک
در این مطلب میخوانید :

در یک اتاق خواب، مهم‌ترین مساله داشتن یک خواب راحت است. داشتن یک اتاق خواب سی متری، حتی با تخت‌خواب کینگ، بدون خواب آرام، هیچ ارزشی ندارد. یکی از مواردی که باعث خواب آرام می شود دکوراسیون اتاق خواب است. که باید ساده و بدون لوازم اضافی باشد. از شلوغ کردن و قرار دادن وسایل دکوراتیو زیاد در اطراف محل خواب خود بپرهیزید. هرچه فضای اطراف شما خلوت باشد، بهتر است.

در این مقاله از مجله گود وود برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک، نکاتی را برای شما آورده‌ایم که با رعایت آن‌ها می‌توانید یک اتاق خواب ایده‌آل برای خود داشته باشید.

فضاسازی ایده آل‌ و شیک برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک شما

مساحت‌های کمتر از 75 متر مربع، جزو واحدهای مسکونی کوچک به شمار می‌آیند. طبق ضوابط شهرسازی، حداقل ابعاد یک اتاق خواب یک نفره در این واحدها، باید 7 متر و 50 سانتیمتر باشد. ابعاد یک اتاق دو نفره معمولی و استاندارد نیز 9 متر است. اندازه‌های بیشتر از 12 مترمربع، اتاق مستر، محسوب می‌شوند. البته اگر اندازه اتاق خواب شما از این سایزها نیز کوچکتر است اصلاً نگران نباشید ما در این مقاله برای انواع دکوراسیون اتاق خواب کوچک ایده‌هایی داریم که با رعایت آن‌ها برای هر سایزی از اتاق، می‌توانید فضاسازی مناسبی انجام دهید.

 • در فضاسازی دکوراسیون اتاق خواب کوچک، داشتن نور مناسب برای زیبایی نیست، بلکه یک نیاز است. البته بهتر است با بودن پنجره در اتاق خواب، و نورگیر بودن آن، این نور به صورت طبیعی، تامین شود. در غیر این‌صورت با یک نورپردازی مناسب، نور اتاق خواب را تامین کنید.
 • در فضاهای کوچک، بهتر است برای استفاده بهینه از فضا، چیدمان اتاق خود را طوری بچینید که بتوانید از فضا و وسایل خود برای کاربردهای متفاوت نیز استفاده کنید. با قرار دادن یک میز تحریر در اتاق خواب، می‌توانید از این اتاق به عنوان اتاق مطالعه هم استفاده کنید یا از یک میز تحریر هم برای مطالعه و هم به عنوان یک میز آرایش استفاده کنید. در سایت گود وود، می‌توانید با مراجعه به صفحه میز تحریر می‌توانید علاوه بر آشنایی با ویژگی‌های یک میز تحریر خوب، برای خرید میز تحریر هم اقدام کنید.
 • همه ما تقریبا بین ۶ الی ۸ ساعت از شبانه‌روز را در اتاق خواب هستیم، پس اتاق خواب نیاز به یک سیستم تهویه مناسب دارد.
 • پرده، کفپوش و کاغذ دیواری و یا رنگ دیوار اتاق خواب از اجزای دکوراتیو هر اتاق هستند. در این موارد با انتخاب رنگ‌های روشن، فضای اتاق خواب را دلنشین‌تر کنید.
 • برای گسترش فضای یک اتاق خواب، از سقف آن غافل نشوید. برخلاف بقیه اتاق‌ها، سقف اتاق خواب در زاویه دید بصری شما قرار می‌گیرد و دیوار پنجم اتاق خواب شماست. سقف‌های چوبی را امتحان کنید.

جذاب ترین ایده ها و نکات برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک

فضاسازی دکوراسیون اتاق خواب کوچک

مهم‌ترین نکته در یک اتاق خواب، تخت‌خواب است. داشتن یک تخت‌خواب با رنگ روشن، تاثیر خیلی زیادی در دلباز شدن اتاق شما دارد. سایز یک تخت‌خواب، جاگیرترین وسیله اتاق، بسیار مهم است. سعی کنید یک تخت‌خواب ساده و مینیمال انتخاب کنید، که لبه و کناره‌های اضافی نداشته باشد. از انتخاب تختخواب‌های کلاسیک با سرتخت‌ها و کتیبه‌های بزرگ پرهیز کنید. اگر سایز درست و جای صحیح تختخواب در اتاق خواب مشخص شود. شما 50 درصد مسیر را موفق شده‌اید.

 • از فضای عمودی و بالای تخت و فضای زیر تخت استفاده کنید. اگر لوازمی دارید که نمی‌خواهید جلوی چشم باشند می‌توانید تخت خود را مقداری جلوتر قرار دهید و لوازم را در فضای پشت تخت قرار دهید. تا اتاق نظم خود را از دست ندهد.
 • در طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک، استفاده از کاغذ دیواری‌هایی که طرح هندسی و ساده‌تری دارند مناسب‌تر است. سعی کنید از کاغذ دیواری‌های سه بعدی استفاده نکنید این گونه کاغذ دیواری‌ها برای فضاهای بزرگتر مناسب هستند. اگر می‌خواهید از رنگ، برای دیوار اتاق استفاده کنید. در انتخاب رنگ، جسور باشید؛ قرار نیست همه دیوارها سفید باشند و اتاق شما شبیه یک جعبه سفید به نظر برسد. فقط یک نکته، از رنگهای زرد و قرمز جیغ استفاده نکنید. و خلاقیت خود را فقط برای یک دیوار از اتاق استفاده کنید.
 • رنگ‌های خنثی گزینه مناسبی برای رنگ دیوارها هستند. شما می‌توانید رنگ‌های برجسته را با کوسن و بالش به اتاق خود اضافه کنید. می‌توانید برای روبالشی، پارچه‌هایی سفید انتخاب کنید و با هنر دست خودتان بالش خود را نقاشی کنید. اگر به نقاشی علاقه‌مند هستید ما در صفحه چیدمان اتاق نقاشی منتظر شما هستیم.
 • استفاده از گچ‌بری‌های سقف‌ و دیوار، همچنین استفاده از سقف کاذب برای اتاق خواب‌های کوچک را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم؛ چون باعث می شود سقف کوتاه‌تر دیده شود و فضای اتاق بسته‌تر به نظر برسد.
 • کمدهای درب دار را فراموش کنید و به جای آن از کمدهای ریلی و کشویی استفاده کنید. برای ذخیره‌سازی فضای آینه در اتاق، از درب‌های آینه‌ای یا شیشه‌های رفلکس برای درب کمد دیواری استفاده کنید.
 • استفاده از گل و گیاه در اتاق خواب، می‌تواند یک ایده برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک باشد.
 • می‌توانید از پشت در اتاق خواب، برای نگهداری لوازمی مانند لباس، کیف، چتر و غیره استفاده کنید.
 • در فضای عمودی دیوار، از شلف، باکس دیواری و قفسه‌هایی با طبقات زیاد استفاده کنید.
 • استفاده از چراغ‌ها و آباژورهای دیواری به‌جای انواع ایستاده آنها می‌تواند مفید واقع شود.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک دو نفره، با نگرشی مدرن و جدید

دیزاین اتاق خواب کوچک

وقتی صحبت از دکوراسیون اتاق خواب کوچک دو نفره می‌شود، اولین چیزی که در ذهن تداعی می‌شود وجود یک تخت دو نفره است. این تخت‌خواب دونفره سایزهای مختلفی می‌تواند داشته باشد ولی برای اتاق خواب‌های کوچک، اندازه رایج و استاندارد آن 160 در 200 است.

 • در دکوراسیون اتاق خواب بسیار کوچک، می‌توان از تختخواب دونفره 140 در 200 استفاده کرد. به لبه‌های تخت دقت کنید تختخواب‌ها حدود 20 سانت لبه دارند.
 • پرده‌های بلند برای اتاق خواب خود انتخاب کنید. از پرده‌هایی با طرح‌ها و گل‌های ریز دوری کنید. چون حس یک فضای شلوغ و بی‌نظم را القا می‌کنند.
 • هیچ‌گاه، در اتاق خواب خود تلویزیون قرار ندهید حتی اگر فضای کافی در اختیار دارید. مغز شما باید بداند که اتاق خواب فقط برای استراحت کردن است.
 • فضایی هر چند کوچک برای عکس های خانوادگی خود در نظر بگیرید.
 • تختخواب‌های دو طبقه جدید را امتحان کنید. که بسیار کاربردی هستند.

طاقچه‌های خانه‌های قدیمی یادتان هست؛ یک معماری توکار داشتند و چقدر کاربردی بودند. امروزه با استفاده از همان معماری، تخت‌خواب‌های توکار به بازار آمده‌اند. من خودم برای اتاق خوابم از تخت‌خواب توکار استفاده کرده‌ام.

مهم ترین نکات برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک تک نفره

دکوراسیون اتاق خواب یک نفره کوچک

اولین مسئله در دکوراسیون اتاق خواب کوچک تک نفره، متناسب بودن سایز لوازم اتاق با سایز خود اتاق خواب است. تختخواب یک نفره بزرگ‌سال، 100 در 200 است.

با کشویی کردن تخت و حرکت دادن آن به زیر میز؛ می‌توانید هم‌زمان، یک اتاق خواب و اتاق کار داشته باشید.
اگر در اتاق خواب میز تحریر نیاز دارید ولی فضای کافی برای آن ندارید، می‌توانید به جای تختخواب از مبل های تخت‌شو استفاده کنید و برای میز تحریر خود، فضاسازی کنید. اگر در مورد میز تحریر راهنمایی بیشتری نیاز دارید با مراجعه به صفحه بهترین میز تحریر برای اتاق کوچک، انتخاب درست را انجام دهید.

اگر می‌خواهید اتاق خواب شما حال و هوای یک دکوراسیون اتاق خواب کوچک ایرانی را داشته باشد می‌توانید از صنایع دستی و قالیچه‌های کوچک با طرح‌های اصیل ایرانی استفاده کنید. روتختی‌های بافتنی نیز گزینه مناسبی هستند.

جدیدترین ایده های دکوراسیون اتاق خواب کوچک برای کودک و نوجوان

اندازه‌ مناسب برای تختخواب کودک 60 در 140 است. و برای تختخواب نوجوان، این اندازه 90 در 200 می‌باشد.

در دکوراسیون اتاق خواب کودک، می‌توانید رنگ دیوار، روتختی، پرده و همه لوازم دیگر را با رعایت نکات گفته شده انتخاب کنید اما بهتر است این نکات، همراه با احترام به سلیقه فرزند شما باشد. اتاق کودک یا نوجوان، یک قلمرو و حریم شخصی برای او است. پس اگر او همانند یک شیر از قلمرو خود دفاع می‌کند یعنی اینکه شما به فرزند خود، حس استقلال و مالکیت را یاد داده‌اید این کار درست را ادامه دهید.

اگر یک اتاق خواب و دو فرزند دارید یک تختخواب‌ دو طبقه می‌تواند راه حل شما باشد. اگر اتاق خواب کودک، پنجره ندارد می توانید تابلویی از طرح یک منظره یا جنگل برای آن انتخاب کنید. یک میز تحریر برای انجام تکالیف مدرسه و مطالعه جزو لوازم ضروری در اتاق خواب کودک و نوجوان است. در مقاله بهترین میز تحریر کدام است؟ با ویژگی‌های یک میز تحریر ایده‌آل آشنا شوید.

اگر اتاق جداگانه‌ای برای کودک خود ندارید، با قرار دادن یک پارتیشن آکاردئونی در گوشه‌ای از خانه، و یا استفاده از تخت خواب‌هایی که بالای میز کار یا کتابخانه قرار می‌گیرند، قادر خواهید بود که این مشکل را حل کنید. کتابخانه ایستاده، آباژور ایستاده، لوازم اضافه دکوراتیو، بوفه، کنسول همه را باید برای داشتن، این فضای ضروری، حذف کنید. به جای مبل‌های بزرگ هفت نفره یک نیم ست کوچک داشته باشید. داشتن حتی یک متر از فضای خانه، حس استقلال را در کودکان زنده نگه می دارد.

در پایان لازم به ذکر است که برای استفاده مناسب از فضای اتاق خواب کوچک، ما نیاز به محصولات و وسایلی داریم که بتوانیم در چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب خود از آن‌ها بهره ببریم. در این زمینه گود وود با محصولات کاربردی خود به ما کمک بزرگی کرده است. بهتر است برای آشنایی بیشتر از کاتالوگ محصولات گود وود دیدن کنید. این محصولات حتماً ارزش یکبار دیدن و امتحان کردن را دارند. با داشتن محصولات متنوع گود وود، فضای اتاق خواب خود را کاربردی، ایرانی و مدرن چیدمان کنید.

سوالات متداول

در دکوراسیون اتاق خواب بسیار کوچک، سایز مناسب تخت‌خواب دو نفره چقدر است؟

در این نوع اتاق، بهتر است از تخت‌خواب دو نفره 140 در 200 استفاده کرد.

برای داشتن یک اتاق خواب با دکوراسیون ایرانی چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

اگر می‌خواهید اتاق خواب شما حال و هوای یک اتاق خواب ایرانی را داشته باشد از صنایع دستی و قالیچه‌های کوچک با طرح‌های اصیل ایرانی و روتختی‌های بافتنی استفاده کنید.

اندازه مناسب برای تخت‌خواب کودک چقدر است؟

اندازه‌ مناسب برای تخت‌خواب کودک 60 در 140 است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *